Down sendromlu bebek için hastane ve doktora dava

Gebelikte anlaşılabilen down sendromu (mongol) bebek bekleyen ailelerin en korktuğu hastalıklardan biri. Çocuk bekleyen aileler bu hastalığı önceden belirleyebilmek için büyük paralar harcıyor, çeşitli testler yaptırıyor.

ADANA - Gebelikte anlaşılabilen down sendromu (mongol) bebek bekleyen ailelerin en korktuğu hastalıklardan biri. Çocuk bekleyen aileler bu hastalığı önceden belirleyebilmek için büyük paralar harcıyor, çeşitli testler yaptırıyor. Bu çiflerden biri olan Ertuğrul ve Candan Soygeniş'se isyanda.
Ailenin iddiasına göre doktorları, Temmuz 2005'te doğan Hilal Ece için 'Genetik harikası olacak' dedi. Bebeğin down sendromlu olması üzerine Soygenişler, doktor, doğumun yapıldığı hastane ve bebeğin üçlü tarama testini yapan laboratuvardan 7 bin YTL maddi tazminat talep etti.
Down sendromu, genetik düzensizlik sonucu insanda fazladan bir kromozomun bulunması hastalığına verilen isim. Bu hastalıkla doğan çocuklar daha yavaş büyüyor, daha yavaş öğreniyor. Zekâ seviyeleri geri olan bu çocuklarda, solunum hastalıkları, kalp bozuklukları nedeniyle ölüm oranı, daha yüksek oluyor. Ertuğrul ve Candan Soygeniş çiftçi, doğacak çocuklarının sağlıklı olması için bütün maddi imkânlarını harcadı. Canan Soygeniş sosyal güvencesi olmasına karşın hamileliği boyunca özel bir hastaneye gitti. Hamileliği sırasında doktoru 'üçlü tarama' adı verilen yöntemi uygulamasını önerdi. Candan Soygeniş daha sonra yaşadıklarını şöyle anlattı: "Dr. D.A, testi yapan özel laboratuvarın İngilizce yazılı olarak verdiği raporu yorumlarken hiçbir riskin bulunmadığını bildirdi. Hatta, 'Genetik harikası bir çocuğunuz olacak' dedi ama Ece, down sendromlu, hastanenin yetersiz imkânları ve normal doğuma yönlendirilmem nedeniyle aynı zamanda görme özürlü ve beyin hasarlı dünyaya geldi."
'Amniyosentezle bulunabilir'
Prof. Dr. Vildan Ocak, down sendromlu çocuk doğurma riskinin kesin olarak amniyosentez (bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan örnek alınıp incelenmesi) yapılarak belirlenebileceğini söyledi. Ocak uygulanabilecek diğer yöntemler hakkında şu bilgiyi verdi:
"Gebeliğin riskli olup olmadığını anlamak için ikili ve üçlü tarama testleri dışında bebeğin ense kalınlığına bakılır. İkili testte fetus ve plesenta tarafından yapılan iki, üçlü testte üç hormon tetkik edilir. Ense kalınlığı ölçülerek de mongol çocuk doğurma riski saptanabilir. Ancak bu testler bebeğin down sendromlu olmayacağını kesin olarak söyleyemez." (Radikal, aa)