Down sendromlu çocukların aileleri adalet arayacak

Doktor, hastane ve laboratuvar hatası sonucu bebeklerinin down sendromlu doğduğunu ileri süren ailenin davası, diğer ailelere de örnek oldu. Avukat Mehmet Ali Akgül, Ece Soygeniş'in ailesinin açtığı tazminat davasının basına yansımasının ardından...

ADANA - Doktor, hastane ve laboratuvar hatası sonucu bebeklerinin down sendromlu doğduğunu ileri süren ailenin davası, diğer ailelere de örnek oldu. Avukat Mehmet Ali Akgül, Ece Soygeniş'in ailesinin açtığı tazminat davasının basına yansımasının ardından Adana ve İzmir'de dokuz müvekkilinin daha dava açtığını söyledi. Akgül, başka meslektaşlarının da benzer davalar açtığını vurguladı.
İki yaşındaki Ece Soygeniş'in ailesinin doğumu gerçekleştiren özel hastaneyle down sendromu testini yapan laboratuvar hakkında açtığı 7 bin YTL'lik maddi tazminat davasıysa, kasıma ertelendi. Akgül, davayı kazanırlarsa 1 milyon YTL'lik de manevi tazminet davası açacaklarını açıkladı.
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu üyesi avukat Akgül'e göre eğitim düzeyi yüksek aileler bile hasta hakları konusunda yeterli bilgiye sahip değiller, bu yüzden tıbbi hatalarının üzeri örtülüyor:
"İstatistiklere göre, sadece İzmir'de 3 bini aşkın down sendromlu çocuk var. Bu çocukların hayatları, önlenebilir bir hatayla adeta kararıyor. Her ne kadar gelişen eğitim imkânları bu çocukları kendi kendine yetebilir hale getirebilse de ailenin yaşadığı manevi yıkımın telafisi mümkün olmuyor."
Hiç doğmamış olma 'hakkı'
Down sendromu döllenme sırasında hücre bölünmesinde oluşan hatadan kaynaklanıyor. Her 600-800 bebekten birinde görülüyor. Sendrom 1866'da John Longdon Down tanımladı. Mekanizmaysa ancak 1959'da çözüldü ve kan testiyle sendroma yol açan fazla kromozomun doğumdan önce görülebileceği anlaşıldı. O aşamada önerilen 'çözüm'se ceninin alınması, yani hiç doğmaması.