Down sendromlu gence tekme tokat dayak!

Down sendromlu gence tekme tokat dayak!
Down sendromlu gence tekme tokat dayak!
Konya'nın Beyşehir İlçesi'nde down sendromlu 29 yaşındaki İsmail E.'nin, daha iyi eğitim görmesi için gönderildiği özel rehabilitasyon merkezinde tekme tokat dövülüp yerde sürüklenmesi, güvenlik kameralarına yansıdı.

Merkezdeki bir öğretmenin suç duyurusunda bulunması üzerine hem İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, hem de Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Beyşehir'de faaliyet gösteren Bir İnci Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde, 13 Eylül günü meydana geldiği belirtilen olay, aynı merkezde görev yapan zihinsel engelliler öğretmeni Evren Erbaş'ın, savcılığa suç duyurusunda bulunmasıyla ortaya çıktı. Rehabilitasyon merkezinde görev yapan bir öğretmen arkadaşından, burada özel eğitim gören down sendromlu 29 yaşındaki İsmail E.'yi. merkezin sahibi Şifa H. K.'nın eşi olan ve Seydişehir'deki ortaokulda görev yapan Fatih K.'nın dövdüğünü öğrenen Evren Erbaş, araştırma yaptı.

Erbaş, kendisi de zihinsel engelliler öğretmeni olan Fatih K.'nın, eşinin sahibi olduğu merkezde eğitim gören İsmail E.'yi yumruklayıp yerde sürüklediği güvenlik kamerası görüntülerine ulaştı. Ardından da bu görüntülerle birlikte, Beyşehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek suç duyurusunda bulundu.

Güvenlik kamerası görüntülerinde, rehabilitasyon merkezi sahibinin eşi Fatih K. sınıftan çıkardığı down sendromlu İsmail E.'yi koridorda dövüyor. Fatih K., duvara itekleyip yumrukladığı İsmail E. yere düşünce sürüklemeye başlıyor. İsmail E.'yi güvenlik kamerası açışından çıkartan Fatih K., iddiaya göre burada da tekme ve yumrukla kıyasıya dövüyor.

'İNSANLIK DIŞI BİR OLAY'

Savcılığa suç duyurusunda bulunmasının ardından, rehabilitasyon merkezindeki bu olayın insanlık dışı olduğunu söyleyen öğretmen Evren Erbaş, olayı diğer öğrenci velileriyle de paylaştığını söyledi.

Evren Erbaş, "Böyle bir şeyin bir daha yaşanmaması için suç duyurusunda bulundum. Yaşanan bu olumsuz olayı diğer öğrenci velileriyle de paylaştım. Şu an için halen bu okulda görevliyim. Ancak, olaydan sonra rapor aldım. Raporumun sona ermesinin ardından da istifa edeceğim' dedi.

AİLESİ ŞOKE OLDU

Down sendromlu İsmail E.'nin eğitim gördüğü merkezde dayağa maruz kaldığını öğrenen ağabeyi Mustafa E. de dayak görüntülerini görünce şoke olduğunu söyledi.

Kendisinin de olayın takipçisi olup İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve savcılığa suç duyurularında bulunacağını anlatan Mustafa E., "Kardeşimin daha iyi eğitim alması için gönderdiğimiz okulda, bu tür bir olayın yaşanması bizi üzdü. Biz burada eğitim görsün diye gönderdik. Ancak dayak atıyorlarmış. Yetkililerin bir an önce bu olaya el atmasını talep ediyoruz. Biz de aile olarak okul sahibi ve kardeşimi döven Fatih K.'dan davacı olacağız' dedi.

Beyşehir Milli Eğitim Müdürü Hasan Taşdelen de olayın kendilerine intikal ettiğini ve hemen soruşturma başlattıklarını söylemekle yetindi.


  http://www.radikal.com.tr/115362611536266

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şaşkınlık - Meersalz

  Yorumları okurken şaşkınlık içersinde kaldım. 90'lı yıllarda kemalist hocalardan yediğim dayakların sorumlusu da mı AKP hükümeti? Problem AKP ya da başka hükümet değil, sorun ülkemizde dayağın hor görülmemesidir. Dayak ve şiddet bu ülkede herzaman kullanıldı ve tolere edildi. Öğretmenin suç duyurusunda bulunması diğer öğretmenlerden desteklenmelidir. Ancak duyarlı bir toplum şiddet suçlarını değiştirebilir. Duyarlı bir toplumun doğması dileği ile. Saygılarla.

  Kapımızın önünü süpürmeliyiz.. - sblgngr

  Devlet hiçbir ön inceleme ve hiçbir koşul olmaksızın herkese özel eğitim merkezi açma izni vermektedir. Bir baltaya sap olamamış ne kadar insan varsa, hazır parayı görüp bir özel eğitim merkezi açmaktadır.Tek koşul bir özel eğitim öğretmeni bulmaktır. Tek koşul bu olunca hasbelkader özel eğitim öğretmeni olmuş, kursla sonradan bu payeyi almış ne kadar insan varsa, derse girmemek koşuluyla, diploma vererek merkezlerin açılışına sebep olmaktadır. Bu kadar çok merkezi denetlemek devlet için mümkün değildir. Çünkü öğretmen ya da denetmenlerin kadrolarını imam hatip mezunu ya da din bilgisi öğretmenleri doldurmuşlardır. Sonuç budur.Mantar gibi üreyen bunca merkezde, bu örnekteki gibi suistimal yoksa da en azından ihmal vardır. Bize düşen çevremizdeki pislikleri tek tek temizlemektir. Şahsen ben kendi çalıştığım özel eğitim merkezini kapattırmıştım. Herkes bir pislik temizlerse ülkemiz temizlenir. Ayrıca engelli velilerine düşen görev de çocuklarını gözlemlemektir. Veli gözetimini kabul etmeyen hiç bir yere çocuklarını bırakmamalıdırlar.

  Down Sendrom - Turkuvaz

  Legastenie, Dyskalkulie,Asperger sendrom, Otistizm, Down Sendrom... bu tip gelişim bozuklukları olan çocuk veya yetişkinlrin eğitimi için ülkede kesinlikle bir alt yapı veya eğitim ve kurumsallaşma yok. Nice çocuklar ve aileleri bu nedenle heder oluyor, sorunla tek başlarına başa çıkamıyorç başbakan'a çocuk yapmak/yaptırmak kolay. Yıllardır iktidarda bu sorunlar sistemli, olanlı olarak çözüm getirmek yok. Var olan özel okullardaki hocaların da durumunu zaten Radikal'de okudunuz. hangi sorunu çözdülerdeki bireysel bazdaki sorunları çözebilsinler. Eh böyle yönetilince, böyle alt yapı olunca öğretmen denilen insan kılıklılarda böyle oluyor demekki.

  tc ye yakışan hareketler bunlar - obamama

  yarın bakan çıkar der ki aslında akli dengesi bozuktu kendisi yere düştü.sonra savcı talimatı alır ve der ki güvenlik görevlileri meşru müdafa yapmıştır der.size de bu yakısır zaten .biliniz ki keser döner sap döner hesap sana da döner.askerin düştüğü konuma siz de düşeceksiniz .tebrik ederim bravo.

  asıl engelli... - AyseKaraman

  Asıl rehabilite edilmesi gerekenler, savunmasızlara karşı şiddet uygulayanlar.Bu tür canlılardan Türkiye'de çok var, bunu yetkili yetkisiz hrekes biliyor.Sonuç . . .

  ... - Selosl

  Müslüman konyanın müslüman insanları, MEB'e bağlı bir rehabilitasyon merkezi, BRAVO?. Ne de güzel demokratikleşiyoruz.