Dram içinde dram

Önce müjdeli haber
Antalyalı 54 yaşındaki Seniha Bayraktar, 29 yaşındaki diyaliz hastası kızı Nuriye Dönmez'e böbreğini vermek için Ege Üniversitesi'nde doku testi yaptırdı. Sonuç olumluydu ve ameliyat da mayısta olacaktı. Memlekete dönerken bindiği otobüs devrilen Bayraktar, kazada hayatını kaybetti.
Kızı yıkılmış halde
Yolda durumu öğrenen koltuk arkadaşı, Bayraktar'ın cesedini hastaneye göndertti. Ancak Bayraktar'ın böbreklerinin kazada zedelendiği ve nakledilemeyeceği anlaşıldı. Ölüm haberini alan Nuriye Dönmez hem annesini kaybetmenin acısını yaşadı, hem hastalığından kurtulma ümidini kaybetti.

KONYA/ANTALYA - İzmir-Antalya otobüsünde, yolun verdiği can sıkıntısını diğer yolcularla sohbet ederek geçirenler Seniha Bayraktar'ı, kızı için içi pır pır eden bir anne olarak hatırlayacak... Seniha hanım, istatistiklere de 'bir can kaybıyla atlatılan trafik kazasının kurbanı' olarak yansıyacak. Hikâyesini yakından bilenler için ise Seniha Bayraktar, benzerine az rastlanan bir trajedinin kahramanı olarak yıllarca hatırlanacak.
Antalya'nın Akseki ilçesine bağlı Menteşbey Köyü'nde yaşayan 54 yaşındaki Seniha Bayraktar, evinden 'heyecanlı' bir süreç için çıkmıştı. Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yaşayan böbrek hastası 29 yaşındaki kızı Nuriye Dönmez'e bir böbreğini vermek istiyordu. Önce Turgutlu'ya gitti, evli ve 10 yaşında çocuk annesi kızını ziyaret etti. Buradan İzmir'e geçti. Günaşırı diyalize girmek zorunda olan kızını bu dertten kurtarmak istiyordu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde doku uyumuyla ilgili tüm tahlilleri yapıldı. Buradan müjdeli haberi aldı. Dokular uymuştu. Ameliyat için mayıs ayına gün verildi. Anne yüreği umut dolu, 26 Şubat'ta memleketi Akseki'ye dönmek için yola çıktı.
Kazanın tek kurbanı
Ancak Alaşehir Efes Turizm'e ait otobüs, içindeki 12 yolcuyla seyrederken, Isparta-Antalya karayolunun 30'uncu kilometresinde yağıştan kayganlaşan zeminde aşırı hız nedeniyle virajı alamayıp devrildi. Yolda bir süre sürüklendikten sonra durabilen otobüsün, kapısı açıldı. Açılan kapıdan düşerek otobüsün altında kalan Senina hanım, kazada ölen tek yolcuydu. Beş yaralı Isparta Devlet Hastanesi'ne gönderildi. Bayraktar'ın cesedi de Ağlasun Sağlık Ocağı'na götürüldü.
Yanında oturan yolcu, sohbet ederlerken, "Mayıs ayında ameliyat olacağım. Kızıma bir böbreğimi vereceğim" dediğini anımsayınca, Bayraktar'ın cenazesi ambulansla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak, incelemede, kaza sırasında zarar gören böbreklerin naklinin mümkün olmadığı belirlendi. Seniha hanım, arkasında acılı bir aile ve günaşırı diyalize girmek zorunda olan, 10 yaşında bir çocuk annesi bıraktı.
'Ablama moral veriyorum'
Beş yıldır diyaliz cihazına bağlı yaşayan Nuriye Dönmez şokta: "Ağladığımı gören oğlum okula gidemiyor. Anneme mi, kendime mi, aileme mi yanayım, üzüleyim bilmiyorum." Oğul Ramazan Bayraktar ise "Annem, tahlil sonuçları olumlu çıktığı gün Akseki'deki evimizi aramış, mutluluğunu paylaşmıştı. Ben şimdi Turgutlu'ya gelerek ablamın yanında kalmaya başladım. Onun moralini düzeltmeye çalışıyoruz" diye konuştu. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7403837403830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.