Drama Köprüsü bulundu!

Drama Köprüsü bulundu!
Drama Köprüsü bulundu!

Drama Köprüsü?nün Nikiforos (Nusratlı) ile Karyafiton (Kozluköy) arasında dar bir su kemeri olduğu anlaşıldı. fotoğraf: aa

Bursa'dan bir mübadil fotoğrafını getirdi, Rum yerel tarihçi kendisini buldu: Drama Köprüsü nihayet ortaya çıktı...

İSTANBUL - ‘Drama Köprüsü’ türküsüne konu olan köprü, bir Rum yerel tarihçi tarafından bulundu. Bursalı bir mübadilin getirdiği eski fotoğraf üzerine harekete geçen yerel tarihçi ve Drama Küçük Asyalılar Mübadiller Derneği Başkanı Nikos Latsistalis, köprüyü buldu! Yunanistan’ın Drama kentindeki köprünün aslında köprü değil, yarım metre genişliğinde dar bir su kemeri olduğu anlaşıldı.
Lozan Mübadilleri Vakfı Genel Sekreteri Sefer Güvenç, “Kimin yaptırdığı belli değil, ancak 200-300 yıl önce yaptırıldığı tahmin ediliyor” dedi.
“Drama Köprüsü Hasan, dardır geçilmez/Soğuktur suları Hasan bir tas içilmez/Anadan geçilir Hasan yardan geçilmez...” Türkü böyle diyor, Drama denince Türkiye’de herkesin aklına bir köprü geliyor.
Drama, Yunanistan’ın Doğu Makedonya bölgesinin en büyük şehri. 1371’de Osmanlı egemenliğine girdi, 551 yıl öyle kaldı. 1912 Balkan Harbi’nde Yunanlıların eline geçti. Burada  tütüncülükle geçinen Müslümanlar mübadeleyle Samsun, Bafra, Manisa, Edirne ve Gebze’ye yerleştirildi. Eski topraklarla aralarında bağ olarak bir tek o ünlü türkü kaldı.
Ama 2000 yılından beri Drama’yı ziyaret ettiklerini ve halka Drama Köprüsü’nü sorduklarını anlatan Lozan Mübadilleri Vakfı Genel Sekreteri Güvenç, “Burada köprü yok” yanıtıyla düşkırıklığına uğradıklarını söyledi.
Güvenç sonrasını şöyle anlattı:
“İlk ipucu geçen yıl elinde bir fotoğrafla ‘İşte Drama köprüsü bu’ diye Drama’yı ziyaret eden Bursalı bir mübadil Türkten geldi. Araştırma yapmış ancak yerini tespit edememiş. Drama’da yaşayan yerel tarihçi ve Drama Küçük Asyalılar Mübadiller Derneği Başkanı Nikos Latsistalis, fotoğrafın bir kopyasını alarak fotosafariye başlamış. Onlarca vadi, köy gezdikten sonra bir su kemeri başında kalakalmış. Nikiforos (Nusratlı)- Karyafiton (Kozluköy) arasında yer alan su kemerinin arkasındaki görünümle fotoğraftaki görünümün bire bir örtüştüğünü fark etmiş. Vakfımızın korosu, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Yunanistan’da konser verecekti. Atina ve Selanik’i düşünüyorduk. Latistalis, köprüyü bulduğunu haber verince, konseri Drama’da düzenlemeye karar verdik, oraya gittik. Drama’da yaşayan mübadillerle köprüde bir araya geldik.” (aa, Radikal)