DSP'de Ahmet Tan'a ihraç, dört vekile uyarı

ANKARA - Yerel seçimlerde CHP’nin İstanbul adayı Kılıçdaroğlu’na destek oldukları gerekçesiyle DSP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen beş milletvekilinden sadece Ahmet Tan, ihraç edildi. Diğer dört isim ise uyarı aldı.
DSP’li milletvekilleri, Ahmet Tan, Emrehan Halıcı, Mücahit Pehlivan, Recai Birgün ve Tayfun İçli, yerel seçimlerde DSP’nin Vefik Alp’i aday göstermesinin yanlış olduğunu savunarak, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’e yönelik bir mektup yayımlamışlardı. Mektupta milletvekilleri, Sezer’e, CHP’li Kılıçdaroğlu’nun desteklenmesi çağrısında bulunmuştu. Mektupta aksi halde Sezer’in kendisinin İstanbul’dan aday olması istenmişti. Daha sonra bir mektup daha yayımlayan Tan, CHP’nin mitingine giderek Kılıçdaroğlu’na destek vereceğini belirtmişti.
Yerel seçimlerin ardından yönetim bu beş ismi disiplin kuruluna sevk edince parti karıştı. DSP Genel Sekreteri Süleyman Yağız, yaptığı açıklamada, partisinin beş milletvekilinin Örgüt Kurulu’nca alınan karar gereği ihraç istemiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevkedildiğini belirtti. Bu beş milletvekilinin ihraç isteminin gerekçesinin yalnızca CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermeleri olmadığını belirten Yağız, disipline sevkedilen milletvekillerinin, partilerinin adaylarına oy verilmemesi için çalıştıklarını öne sürdü ve bunun da hiçbir partinin yetkili organınca kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.
Rahşan Ecevit cephesinin hemen açıkça cephe aldığı Sezer’in Genel Başkanlık’tan istifa etmesinin ardından, beş milletvekilinin durumu dün belli oldu. Tan ihraç edildi, Halıcı, Pehlivan, Birgün ve İçli uyarı cezası aldı. (Radikal)