DSP'de veliaht seçimine itiraz

DSP lideri Bülent Ecevit'in kendisinden sonra genel başkanlığa Zeki Sezer'i aday göstermesi parti kulislerini hareketlendirdi. Ecevit'in açıklaması, parti kulislerinde şöyle değerlendirildi: "Bu işi bırakmaya niyetleri yok.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - DSP lideri Bülent Ecevit'in kendisinden sonra genel başkanlığa Zeki Sezer'i aday göstermesi parti kulislerini hareketlendirdi. Ecevit'in açıklaması, parti kulislerinde şöyle değerlendirildi: "Bu işi bırakmaya niyetleri yok. Vekil genel başkan seçilmesini tercih ettiler. Bülent Ecevit bırakacak ama Rahşan Ecevit kalacak ve yine partiyi istediği gibi yönetecek. Zeki Sezer'in Ecevitlerin sözünden çıkması mümkün değil."
Toprak: Kararı kurultay verir
Aday olması için il teşkilatlarından baskı geldiğini ileri süren eski Devlet Bakanı Erdoğan Toprak ise Ecevit'in tercih açıklamasını doğru bulmadığını açıkladı. İstanbul İl Başkanlığı'na Ecevitlere rağmen aday olan ve kavgalı kongrede kaybeden Toprak, "Genel Başkan görüşünü açıkladı. Saygı duyarım. Zeki Sezer iyi bir arkadaşımız. Ancak partide bu bayrağı taşımaya namzet çok arkadaşımız var. Bu onurlu görev için eşit şartlarda yarışılmasına izin verilmeli. Bu onurlu görevi üstlenecek kişiyle ilgili kararı verecek olan Kurultay delegeleridir" dedi.
Toprak, Ecevit'in İstanbul kongresinde yaşananlara dayanarak aday açıklamasını da yadırgadığını ifade etti. Toprak, şunları söyledi: "Belli görevlere aday çıkması doğaldır. Bir görevi yapacağına inanan herkes yarışa girebilmeli. İstanbul tablosu, delegelerin yarışı onayladığını gösteriyor. Genel Başkan tarafsız kalsaydı daha iyi olurdu. Yerine isim açıklamasını İstanbul kongresiyle ilişkilendirmesine üzüldüm. İstanbul'da olanların nedenini iyi tespit etmek gerekir. İstanbul'un sorumlusu, iki aday arasında eşit uzaklıkta durmayanlardır.
DSP'de yönetimin değişmesi zorunlu. Değişim aynı zamanda yararlıdır. Çünkü bugünkü siyasi tabloya göre DSP'ye ihtiyaç olduğu ortada. İşin doğası gereği değişim sancılı olacak. Tek istediğim demokratik yarış olması."