DTCF'de faşizme defol derken

Kapısına birkaç gün önce 'Faşizme defol' pankartı açılan Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde (DTCF) faşizmin değil, ama öğrencilerle öğretim görevlilerinin taşınması önerildi!


BETÜL KOTAN


YÖK, ‘polis ve jandarmanın üniversitelerden çıkarılması amacıyla’ ‘Güvenli ve Özgür Üniversite Projesi’ni başlatmıştı. Bu kapsamdaTürkiye’deki üniversitelerin üçte birinde yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi. DTFC’deki görüşmelerde, bazı öğretim üyeleri, fakültenin konumu nedeniyle öğrenci olayları için tercih edildiğini savundu; Taşınmasının daha yerinde olacağı; Sıhhiye’deki binanınsa kültür merkezi ile müze haline getirilebileceği dile getirildi. YÖK yetkililerinin DTCF’nin tarihi önemi, öğrenci sayısındaki fazlalık ve yeni yerleşke bulmadaki zorluk nedeniyle öneriye sıcak bakmadığı öğrenildi. Öneriye verilecek yanıt, YÖK Başkanı ile Ankara Üniversitesi yönetimiyle yapılan görüşmelerden sonra netleşecek.

Ankara’nın en değerli yeri Ankara Üniversitesi’nin ilk fakültesi olan Dil Tarih ve Coğrafya (DTCF), 1936 yılında Atatürk’ün isteğiyle kuruldu. Türk ve Türkiye tarihinin incelemesine kaynaklık edecek olan dillerin yanı sıra modern diller, coğrafya, felsefe, psikoloji, sosyoloji gibi sosyal bilimler alanlarında eğitim vermeye başladı. Sıhhıye’deki fakülte binası, halen Ankara’nın en merkezi ve değerli noktalarından birinde bulunuyor. DTFC, öğrencilerin birbiriyle ve poliste çatıştığı olaylarla sık sık gündeme geliyor. Son olarak 21 Ocak’da iki kız öğrenci yaralandı. Okulda zaman zaman olaylar nedeniyle eğitime ara verildiği de oluyor.