DTH'den duyarlılık çağrısı

Demokratik Toplum Hareketi (DTH) Koordinasyon Kurulu, son günlerde Seferihisar, Maçka, Cunda ve Batman'da yaşanan toplumsal gerilim konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve özellikle İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun 'duyarlı' olmasını istedi.

ANKARA - Demokratik Toplum Hareketi (DTH) Koordinasyon Kurulu, son günlerde Seferihisar, Maçka, Cunda ve Batman'da yaşanan toplumsal gerilim konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve özellikle İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun 'duyarlı' olmasını istedi.
DTH'nin, son günlerde yaşanan toplumsal gerilime dikkat çektiği açıklamasında şöyle denildi: "Başbakan Erdoğan'ın Kürt sorununun çözümüne yönelik açıklamaları ve ardından Kongra-Gel'in bir aylık eylemsizlik kararı alması, Türkiye toplumunda iç barışın sağlanması yönünde büyük bir heyecan ve umut yaratmıştır. Seferihisar, Maçka, Cunda ve Batman'da yaşanan provokatif gelişmeler toplumda derin kaygı ve üzüntüye neden olmaktadır. Keza, Batman'da halkın demokratik eylemliliğine, güvenlik güçlerinin şiddet kullanımı sonunda bir yurttaşımızın yaşamını yitirmesi, birçok yurttaşımızın yaralanması da provokasyondur. Özellikle, İçişleri Bakanı Aksu'nun Mardin'deki bölge valileri toplantılarıındaki 'daha çok demokrasi' söylemine rağmen Batman'da yaşananlar dikkat çekicidir."
'Operasyonlar hızlandı'
Erdoğan'ın, hükümetin, AKP'nin ve özellikle Aksu'nun yaşanan son gelişmeleri dikkate alarak insan hakları ve özgürlüklerini güvenceleyen, toplumun demokrasi refleksini şiddet yöntemiyle bastırmayan bir tutum alma konusunda duyarlılığa davet edildiği açıklamada, "Ayrıca operasyonların bu süre içinde hız ve boyut kasanması da bir başka dikkat çekici, endişe veren gelişmedir. Sivil toplum örgütlerini, meslek kuruluşlarını, aydınları, insanım diyen herkesi, ülkemizin içinde bulunduğu zor koşulları göz önünde bulundurarak, sağduyulu davranmaya ve gerilimi tırmandırıcı davranışlardan kaçınmaya çağırıyoruz" denildi.


    http://www.radikal.com.tr/7561487561480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.