DTK 'akil kadınlar' heyeti kurup korucuları vazgeçirmeye çalışacak

DTK 'akil kadınlar' heyeti kurup korucuları vazgeçirmeye çalışacak
DTK 'akil kadınlar' heyeti kurup korucuları vazgeçirmeye çalışacak
Diyarbakır'da toplanan "2. Kürt Kadın Buluşması" toplantısının sonuç bildirgesinde 'akil kadınlar' heyeti kurularak Tunceli'de koruculuk yapan kadınların koruculuktan vazgeçirilmesi için çalışma yapılmasına karar verildi.

  DİYARBAKIR - Diyarbakır'da DTK Kadın Meclisince düzenlenen ve 34 sivil toplum örgütünden 64 kadının katıldığı, '2'nci Kürt Kadın Buluşması' toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı.

Bildirgede, savaşın en büyük acısını yaşayan kadınların, yine onurlu bir barışın teminatı olacağı vurgulandı. Sonuç bildirgesinde, anayasa yapım sürecinde kadınların taraf olması, eşit temsiliyetin sağlanması ve kadına dönük ayrımcı, militarist ve cinsiyetçi politikalarla mücadele eden bir kadın politikasının yürürlüğe girmesi ve yasal güvence altına alınmasının esas ilke olarak benimsendiği belirtildi.

'AKİL KADINLAR HEYETİ OLUŞTURULSUN'
Boşaltılan köylerden göç eden, üreticiyken tüketici haline getirilen yurttaşların yaşadıkları mağduriyetleri giderme sorumluluğunun devlette, bu süreci yönetme noktasında inisiyatifin kadınlarda olması gerektiği kaydedilen toplantının sonuç bildirgesinde şöyle denildi:

"Yine geri çekilme sürecinde kadınların gerillanın güvenliğini alması, köye geri dönüşlerde yaşanabilecek olası sorunlarla mücadelede izleme komisyonları ve gerektiğinde bir eylem hattının planlanması karara dönüşen tartışmalardır. Çözüm ve müzakere sürecinde akil kadınlar heyetinin oluşturulması, Kürdistanlı ve Türkiyeli kadınların ortak bir program çerçevesinde bu çalışmaları yürütmesi kararı alındı. Anayasa yapım sürecine kadınlar olarak taraf olunması, Suriye 'deki Kürt bölgesini ziyaret etmek üzere bir kadın heyetinin oluşturulması, Roboskili (Uludere Ortasu) ailelerle dayanışmak için bir günlük ziyaret edilmesi, Tunceli'deki kadın korucuların koruculuktan vazgeçmeleri için içinde bir kadın heyetinin Tunceli'ye gitmesi kararları alınmıştır."

DHA - Ferit ASLAN


  http://www.radikal.com.tr/112958611295862

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Korucular - Memet62

  Nedense son zamanlardada bu moda oldu.Dünde yandas gazetelerden birinde Vandaki kirgiz korucular vardi.Acep bilinclimidir yoksa is olsun diyemi bu haberler yapiliyor,ya istenilen sürec basariya ulasmazsa bu korucular acik hedef olmayacakmi?

  KORUCULAR AMA NEYİN KORUCUSU? - m.rozbilen

  Korucular kim? Kürtlerden oluşan veya seçilen kürt hak ve özgürlüklerinin kabul edilmesi talebini bastırmakta kullanılan silahlandırılmış bir kuvvet.Kürdü kürde kırdırma tam da budur.Zamanında hamidiye alayları da benzer bir görevle silahlandırılmıştı.Kürtlerin en makul ve insani olan dil,kültür,eğitim,refah ve benzeri evrensel hak ve hürriyet taleplerini baskılayacak,red ve inkar edecek,konuşanı zındanlarda çürüteceksin,sonra hak taleplerini elde etmek için başka türlü seçenek bırakmayacaksın,üstüne üstlük yine onlardan oluşan bir silahlı kuvvet yaratıp onlarla savaştırma insafsızlığını yapacaksın.Bu kadarına da pes.Ayni şey sana yapılsa ne yapacaktın merak ediyorum?Empati yapmadığımız sürece adil olamayız.Bana göre koruculuk sistemi derhel fesh edilmeli ve koruculara başka görevler verilmelidir.Kendi halkına karşı savaştırılmamalıdır.Ama yine de en büyük görev Kürtlere düşüyor.Koruculuk görevini kabul ederek bir yanlışa imza atıyorlar.Barış döneminde kimsenin yüzüne bakamazlar.