DTP: Askerlerimizi sağ salim getirdik

Askerleri teslim alan heyet içinde yer alan DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, süreci Radikal'e anlattı. Özçelik Erbil'den gece 02.00'de yola çıktıklarını belirterek şunları söyledi:

ANKARA - Askerleri teslim alan heyet içinde yer alan DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, süreci Radikal'e anlattı. Özçelik Erbil'den gece 02.00'de yola çıktıklarını belirterek şunları söyledi:
"PKK'nın askerleri bırakmak istediği Kuzey Iraklı yetkililere bildirilmişti. Buradan haberdar olduk ve Kuzey Irak'a gittik. Bir heyet oluşturuldu. Kürt liderler Mesut Barzani ve Celal Talabani'nin çok olumlu katkısı oldu bu süreçte.
Gece saat 02.00'de yola çıktık. Coğrafya'yı çok iyi bilmediğimiz için nereye götürüldüğümüzü görmedik. Araçlarla yaklaşık dört saatlik bir yolculuk yaptık. Konvoyda 15-20 araç vardı. Heyeti taşıyan araç dışında kalan araçlar da güvenliğimizi ve askerlerin güvenliğini sağlamak içindi. Zırhlı araçlar da bulunuyordu. Gittiğimizde PKK'lılar askerleri randevu noktasına getirmişlerdi. PKK'lılar askerlerin künyelerinin ve isimlerinin yazılı olduğu ve bizlere sağ salim teslim edildiklerine dair bir 'teslim tesellüm' belgesi gibi bir belge hazırlamışlardı. Orada askerleri heyete teslim ettiler. Askerler son derece mutluydu. Bize teşekkür ettiler. PKK'nın kendilerine 'kötü muamele etmediğini, misafir muamelesi gördüklerini' söylediler. Artık çok mutluyuz, askerlerimizi sağ salim olarak getirdik."
DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ise yaptığı açıklamada Meclis'i ve hükümeti askerlerle ilgili duyarsız davranış içinde olmakla suçladı. Askerlerin gözden çıkarıldığını ileri süren Demirtaş, "Sekiz askerimiz bizim için çok önemlidir" dedi. Demirtaş, PKK'lılarla tutanak imzalanması ve tokalaşmayla ilgili ise "Başbakan 'Benim için askerin bir damla kanı 550 milletvekiline bedeldir' demişti. Bizim için de sekiz askerimizin canı, 550 milletvekilinden daha önemlidir " dedi.
DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, "Meseleyi siyasi boyutuyla hiç tartışmadık. Sadece insani boyutuyla, bize düşen sorumluluğun olduğuna inandık" dedi.