DTP: Baştan beri şiddete karşıyız

ANKARA - Tokat’taki saldırıyı PKK’nın üstlenmesi, olayı ‘provokasyon’ olarak değerlendiren DTP’de şaşkınlık yarattı. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, “Nereden gelirse gelsin katılmıyoruz” dedi. DTP’li Nuri Yaman da “Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Yedi kişiden ikisi kapı komşum” dedi.
DTP lideri Türk’ün odasında dün yapılna toplantı sonrası ilk açıklama Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş’tan geldi:
“Yaşam hakkı ihlali kimin gerçekleştirdiğine göre değişen bir hak değildir. İstisnasız bir şekilde savunulması gereken kutsal bir haktır. Bu bizim meselenin buraya gelmemesi için defalarca dile getirdiğimiz bir kaygımızdı. Bir daha yaşanmaması için neler yapabiliriz buna bakmak lazım.”
Türk ise sorular üzerine, “Üzgün olduğumu söylemek istiyorum. Yaşama hakkına yönelik, şiddete yönelik şeyleri tasvip etmediğimizi baştan beri söyledik. Açık açık nereden gelirse gelsin katılmıyoruz” dedi.
DTP’li Nuri Yaman da, “Bu yedi askerin öldürülmesini PKK’nin üstlenmesi kabul edilecek olay değil. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Bu devletin gücü kuvveti orayı didik didik arayarak faillerini bulmalı. Teşaron olabilir. Bu olay beni gerçekten üzdü. Yedi kişiden iki kişi kapı komşum. Amcası, babası görüştüğüm insanlar” dedi. (Radikal)