DTP: Birileri bizim için düğmeye bastı


DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, partisine yönelik kampanyalar düzenlendiğini ve 'bazı çevreler tarafından düğmeye basıldığını' söyledi.

ANKARA- DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, PKK kamplarında eğitim gördüğü iddia edilen DTP'li Fatma Kurtlalan'ı savunarak partisine yönelik kampanyalar düzenlendiğini ve 'bazı çevreler tarafından düğmeye basıldığını' söyledi.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Türk, son günlerde DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ile ilgili gerçekle ilgisi olmayan bir kampanya sürdürüldüğünü söyledi. Kurtulan'ın hedef haline getirildiğini savunan Türk, yapılanların "kışkırtmaya yönelik" olduğunu ifade etti. Kurtulan'ın daha önce de milletvekili adayı olduğunu kaydeden Türk, Kurtulan'ın birileri tarafından 'dağdan Meclise gönderilen üye' olarak gösterilmek istendiğini ifade etti. DTP'nin bu tür iddialarla yıpratılmaya çalışıldığını belirten Türk, "Bütün medya, devlet, siyasi partiler bunu biliyor. Ama farklı bir şekilde bu konu gündeme getiriliyor. Çok kötü bir kampanya yürütülüyor. Bu kampanyayı yürütenler iyi bilmelidir ki bizim zayıflamamız Türkiy'nin yararına değildir. Sivil demokratik siyasetin bu kadar yıpratılması çok tehlikelidir. Herkes bu konuda bir kez daha sağduyuyla düşünmelidir. DTP'yi yıpratmaya çalışarak acaba hangi fırsatları yitirdiğimizi sorguluyor muyuz? Aslında üzerinde tartışılması gereken budur" dedi.

Türkiye'nin birliğinden yana olduklarını ifade eden Türk şunları söyledi: "Önerilerimiz, Türkiye'yi bölecek değil, daha da güçlendirecek önerilerdir. Bizim önerilerimiz, devleti zayıflatmak değil güçlü kılacak önerilerdir. Ülkenin ortak değeri olan bayrağımıza herkesin daha çok sahip çıkacağı önerilerdir. Biz ulusu parçalamayı değil, daha güçlü demokratik bir uluslaşmayı öneriyoruz. İstediğimiz tek şey, daha fazla demokrasidir. Eğer bizim önerilerimiz tartışılacaksa bu çerçevede tartışılmalıdır. Bu söylemlerimize rağmen bize ısrarla 'bölücü' demeye devam edenler de ya kördürler ya da kötü niyetlidir."

DTP'ye yönelik saldırıların asıl altında yatanın, bir çok siyasi çevrenin demokrasi, insan hakları ve sivil siyaset konusunda maskelerinin düşmeye başlaması olduğunu ifade eden Türk, "DTP'nin yürüttüğü kararlı siyasi çizgi, sivil demokratik siyaset konusundaki ısrarı; asker vesayeti altında kalmaktan sakınca görmeyen siyasi anlayışları deşifre etmeye başlamıştır. Panik bundandır. Partimize topyekun saldırının nedeni budur. Partimize yönelik kapatma girişimleri, milletvekillerimize yönelik yargı baskısı, bütün bu sürecin parçasıdır. Biz sanki ihale için bu Meclise geldik, Meclise rant için geldiğimizi düşünenler varsa iyi bilmelidir ki halktan alınan emanet, zamanı geldiğinde halka teslim edilir. Kimse bizi bu baskılarla terbiye etmeye kalkmasın. Biz bu Meclise kimsenin memuru olarak gelmedik. Her milletvekili gibi seçimle geldik, seçimle de gideriz. Bunun dışındaki her yol hukuk dışı yöntemlerdir, hukuka saygısızlıktır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısındaki konuşmalarına değinen Türk, Erdoğan'ın kendileriyle diyalog kurmamasını eleştirdi. İsrail ve Filistin devlet başkanlarının uzlaşması için yapılan girişimleri doğru bulduğunu ifade ederek, "Peki Türkiye kendi meselesini Kürt sorununu, kendi yurttaşlarının talebini niye Amerika’ya havale ediyor, başka yere havale ediyor?" diye sordu.

KURTALAN: O RESİM BANA AİT DEĞİL  

Grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurtalan ise, "O resmin bana ait olmadığını herkes biliyor. Dava açacağım" diye konuştu. (Radikal)