DTP: Ceylan'ın Münevver kadar değeri yok mu?

ANKARA - DTP Grup başkanvekili Selahattin Demirtaş, Lice’nin Şenlik köyünde koyun otlatırken patlama sonucu yaşamını yitiren Ceylan Önkol için olay yeri incelemesine gitmeyen Lice Savcısı Mustafa Kamil Çolak hakkında ‘görevini kötüye kullanığı ve suç delillerini kararttığı’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. 
Demirtaş’ın avukatı Faruk Duran, Diyarbakır Başsavcılığı’na gönderdiği dilekçede, olay sonrası hem karakol hem de köy muhtarı tarafından Lice Savcılığı’na bilgi verildiğini ancak buna rağmen savcı ve askeri yetkililerin olay yerine gitmek yerine ‘eline bir kamera tutuşturulan köy imamına olay yeri incelemesi- yaptırıldığını’ anlattı. Dilekçede, Ceylan’ın ölümünden sonra savcı ve jandarma yetkililerinin güvenlik gerekçesiyle üç gün boyunca köye gitmediği bilgisine yer verilerek şöyle denildi:
“İstanbul’da kafası kesilerek hunharca katledilen Münevver Karabulut cinayetine yönelik soruşturmayla kıyaslandığında, Ceylan’ın ölümünün devlet nazarında hiçbir anlam ifade etmediği ortaya çıkmıştır. Ceylan’ın yoksul bir Kürt kızı olması bunda etkili olmuş mudur, bu durumun da soruşturulması gerekmektedir. Olay yerine gitmeyerek delillerin kaybına yol açan, etkili bir soruşturma yürütmeyerek vatandaşlar arasında ayrımcılık duygularının gelişmesine neden olan Savcı Çolak hakkında soruşturma talep ediyoruz.” (Radikal)