DTP Diyarbakır'da Kuzey Irak, AB ve ABD'ye diş gösterdi


Ana slogan, 'Düşman ABD, Katil ABD' oldu...

DTP'nin Diyarbakır mitinginde İl Başkanı Aydoğdu, Barzani ve Talabani'ye çattı: "Kimse kazanımlarının bedelini bize ödetmesin." Mardin Milletvekili Ayna ise devlete ağır ithamlarda bulundu.

DİYARBAKIR - Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Diyarbakır'da düzenlediği ve binlerce kişinin katıldığı mitingde, Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği'ne üstü kapalı mesajlar verildi.
DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, Kuzey Irak'taki partileri kastederek, "Hiç kimse kendi demokratik kazanımlarının bedellerini bizlere ödetmesin" dedi. Mardin milletvekili Emine Ayna ise ABD ile AB'nin Türkiye'nin propagandasından etkilendiğini söylediği konuşmasında "Biz tek taraflı ateşkes çağrısı yaptık. Yani birilerine 'Siz ölebilirsiniz, ama karşıdakini öldürmeyin' dedik. Buna cevap olarak Koşuyolu'nda (Diyarbakır'da bomba patlaması sonucu 10 kişinin öldüğü olay) kadın ve çocukları öldürdüler. Artık yeter; bizi kandıramazsınız" diyerek ağır iddialarda bulundu.
Mitingde ilk konuşmayı yapan Hilmi Aydoğdu, 'Bütün Türkiye, Kürt halkının ne istediğini bu meydana bakıp görsün' derken, isim vermeden Barzani ve Talabani'yi de eleştirdi. Aydoğdu şunları söyledi: "Hiç kimse kendi demokratik kazanımlarının bedellerini bizlere ödetmesin. Bizler bu halkın kanı, canıyla yarattığı değerlere bağlı kalıp koruyacağız. İşte kale burada. Bu kale asla düşmez. Buradan çıkan ses, Türkiye sevgisi, Türkiye'nin demokratik birlikteliğinin sesidir."
Mitinge mesaj gönderen DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş ise, Diyarbakır'dan çıkan mesajın Kürt sorununun çözümü konusunda çok önemli olduğunu belirtti.
Özellikle bu mesajdan KDP ve KYB'nin ne anladığı ve mesajı nasıl algıladığına önem verdiklerini anlatan Demirtaş, "Türkiye, AB, ABD, KDP ve KYB bir yol ayrımındadır. Türkiye ya Kürtlerini kaybedecek, ya daonurlu bir birlikteliği yaşayacaktır. Bu anlamda mitingden çıkan mesajlar önemlidir" diye konuştu.
Ağır itham
Mitingdeki son konuşmayı yapan DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Kürt halkıyla oynandığını ve kendilerine sürekli olarak şiddeti tırmandırma suçlaması getirildiğini iddia etti. Konuşmasının devamında ağır ithamlarda bulunan Emine Ayna şunları söyledi: "Biz tek taraflı ateşkes çağrısı yaptık. Yani birilerine 'Siz ölebirsiniz, ama karşıdakini öldürmeyin' dedik. Buna cevap olarak Koşuyolu'nda (Diyarbakır) kadın ve çocukları öldürdüler. Artık yeter; bizi kandıramazsınız. 'PKK'lılar gelip siyaset yapsın' diyorlar. Biz de, 'Onlar gelsin siyaset yapsın' istiyoruz. Ama şehirde siyaset yapanları hiç yerine koyan siz değil misiniz?"
Mitinge katılanların "Düşman ABD, Katil ABD" sloganı ise uzun süre sonra DTP mitinglerindeki ilk ABD karşıtı slogan olarak dikkat çekti. Miting bitiminde ise bir grubun MHP binasına saldırması üzerine polisle göstericiler arasında arbede yaşandı, polis 10 kişiyi gözaltına aldı.