DTP: Gül, Gülay Zere'ye kayıtsız

DTP: Gül, Gülay Zere'ye kayıtsız
DTP: Gül, Gülay Zere'ye kayıtsız

Hükümlü Gülay Zere, cezaevinde kanserle boğuşuyor. Fotoğraf: DHA

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü, Elbistan Cezaevi’ndeki kanser hastası Gülay Zere’nin durumuna kayıtsız kalmakla suçlayan DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, “İnsan yaşamı, yetkililerin vicdan ve merhametine bırakılacak kadar değersiz değildir” dedi.
İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Aslan ile dün TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Halis, Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı’nın cezaevlerinde yaşanan drama seyirci kaldığını öne sürdü. Gül’ün geçen yıl Necmettin Erbakan’ı sağlık sorunları nedeniyle affettiğini hatırlatan Halis, şöyle devam etti:
“Cezaevi koşullarında tedavisine ve yaşamına olanak olmayan, Elbistan Cezaevi’nde 14 yıldır tutuklu bulunan Güler Zere, üniversite hastanelerinden ve Tabipler Odası’ndan almış olduğu beş adet sağlık raporuna rağmen, ailesinin tedavi için defalarca yapmış olduğu ‘infaz ertelemesi’ talebi, ilgili kurum ve makamlar tarafından kale alınmamıştır. Çetelere ve katillere neredeyse beş yıldızlı otel koşulları sunan AKP hükümetinin, siyasi tutuklu ve hükümlülere yasal haklarını vermek istememesi insana ve demokrasiye bakışın bir ifadesi olarak karşımıza çıkıyor. İnsan yaşamı, yetkililerin vicdan ve merhametine bırakılacak kadar değersiz değildir. Bireylerin yasalardan doğan haklarının verilmesi, evrensel hukuk açısından da zorunludur.”

‘Zaman geçirmeden af’
Halis daha sonra yetkililere, Güler Zere’nin affedilmesi için, “Cezaevlerinde yeni ölümler istenmiyorsa, bir insanlık dramı haline gelmiş olan cezaevlerindeki bu durumu, AKP hükümeti ve Adalet Bakanlığı bir an önce gündemine almalı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise gerekli duyarlılığı göstererek, Anayasa’nın kendisine vermiş olduğu yetkisini zaman geçirmeden kullanmalıdır” çağrısı yaptı. (Radikal)