DTP, Gül'e "Öcalan'ı dikkate al" diyecekti

DTP, Gül'e "Öcalan'ı dikkate al" diyecekti
DTP, Gül'e "Öcalan'ı dikkate al" diyecekti

Diyarbakır?da bir araya gelen 99 belediye başkanı Gül?den randevu taleplerine resmi yanıt almadıklarını ve beklemede olduklarını söyledi. Fotoğraf: NURTEN ASLAN / aa

ANKARA - DTP’nin Mersin kampında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunmayı planladığı dosya ile ilgili öneri listesi hazırlandığı öğrenildi. Bu listede Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununda çözüm öneren yeni “Yol Haritası”na vurgu yapılarak “Öcalan’ın görüşlerinin bir kısmının da dikkate alınmasının talep edildiği öne sürüldü.
Mersin’de geçen haftasonu kampa giren DTP’li milletvekileri ve MYK üyelerinin, 8 belediye başkanının başta Cumhurbaşkanı Gül olmak üzere Meclis Başkanı Toptan ve Başbakan Erdoğan’a sunmayı planladıkları dosyayla ilgili öneri listesi hazırladıkları öğrenildi. DTP’nin önerileri arasında eyalet sisteminin tartışılması gerektiği ve bu çerçevede 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in “eyalet” önerisinin ele alınabileceği öne sürüldü. Partinin Demokratik Özerklik Projesi içinde de yer alan, “doğal zenginliklerin paylaşımı konusunda belediyelere de hak tanınması” teklifinin de yer aldığı öneriler arasında, dil ve eğitim özgürlüğünün Anayasal güvence altına alınması isteniyor. Bu konuda Irak Anayasasının da örnek gösterildiği öne sürülen listede, eğitim ve dil konusunda çok kültürlü yapının gereklerinin yerine getirilebileceği de kaydedildi. DTP’lilerin bir süredir tartıştığı İspanya ve İskoç modellerine de vurgu yapılan listede, bu modellerin bire bir hayata geçirilemeyeceği, ancak bu modellerden yola çıkarak, Türkiye için özgün bir modelin hazırlanabileceği ifade ediliyor.
DTP’nin listesinde, Kürt sorununun çözümü ile ilgili yeni bir “yol haritası” hazırlayan Öcalan’ın “görüşlerinin bir kısmının dikkate alınmasının talep edildiği” de öne sürüldü. Bu çerçevede, Öcalan’ın “Türk bayrağı, tek resmi dil ve üniter yapıya muhalefetinin olmadığına” dikkat çekildiği kaydedildi. (Radikal)