DTP her yerde 'Öcalan'a özgürlük' diyor

DTP her yerde 'Öcalan'a özgürlük' diyor
DTP her yerde 'Öcalan'a özgürlük' diyor

DTPlideri AhmetTürk Van?da 50 bin kişiye hitap etti.

VAN/HAKKÂRİ/MERSİN - DTP Nevruz kutlamalarında, İmralı’da yatmakta olan Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması ve Kürt sorununda muhatap alınması talebinde bulundu.
Van’da dün düzenlenen Nevruz kutlamasına yaklaşık 50 bin kişi katıldı. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk yaptığı konuşmada, “İrlanda sorunu çözdüyse, İrlandalıların mücadelesini verenler, esas alındı. Onun için çözüldü. Yine Güney Afrika’da siyah- beyaz çatışması durduysa, bu siyahların lideri Mandela özgürleştiği için çözüldü. Biz de şunu söylüyoruz. Eğer Kürt sorununu çözümünü istiyorsanız, bugün İmralı’da bulunan PKK lideri sayın Öcalan’ı ve özgürlüğünü de dikkate almak zorundasınız” dedi.
Hakkâri’de 25 bin kişinin katıldığı kutlamada ise, DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, konuşmasını Kürtçe yaptı. Geylani, “Kürt halkı bu seçimlerde bu kirli siyasete karşı sandıkta gereken cevabı verecektir” dedi.
Mersin’de ise yaklaşık 10 bin kişinin katldığı kutlamada, DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, “Kürtlerin yaşadığı sorunun çözümü halkın ulusal liderleriyle ancak mümkündür. Çözüm önerilerini ortaya koyan İmralı cezaevindeki sayın Öcalan’dır. Ulusal sorunların çözümleri o ulusların mücadele eden liderleri ile mümkündür. Türkiye, Kürt sorununun çözümünü, muhatabıyla, 30 yıldır bunun mücadelesini veren muhatabıyla çözmelidir” dedi. (dha)