DTP kongresinde PKK ve Öcalan bayrağı açanlara müdahale edildi

DTP kongresinde PKK ve Öcalan bayrağı açanlara müdahale edildi
DTP kongresinde PKK ve Öcalan bayrağı açanlara müdahale edildi

PKK ve Öcalan bayraklarıyla kürsüye çıkmak isteyenler ile görevliler arasında arbede çıktı. Bu sırada grup Radikal muhabiri Behzat Miser?e de saldırdı. DTP?li Sakık, Miser?den özür diledi (altta). Kongreye yöresel kıyafetlerle gelenler ilgi çekti. FOTOĞRAF: BEHZAT MİSER FOTOĞRAFLAR: BÜLENT UZUN / AA

DTP'nin olağanüstü kongresi 'Partiyi gelecek dönemde Türkiye'ye daha iyi anlatma ve tüm kesimlerle diyalog' hedefiyle toplandı. Kongrede PKK ve Öcalan bayraklarıyla kürsüye çıkmak isteyenlere görevliler engel oldu, tribünler de pet şişe atarak protesto etti
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi
BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - ‘Partiyi gelecek dönemde Türkiye’ye daha iyi anlatma ve toplumun tüm kesimleriyle diyalog’ hedefi ile toplanan DTP 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde, ellerinde PKK bayrağı ve Abdullah Öcalan posteri ile yürümek isteyen bir gruba parti yönetimince izin verilmedi. Yüzleri kapalı gençlerin ısrarı nedeniyle yumraklaşmaya varan bir kavga yaşanırken, poster açanlara tribünlerden pet şişe fırlatıldı. Buna karşın DTP Genel Başkanı Ahmet Türk çözüm için İmralı’daki Öcalan’ı adres gösterdi ve “İmralı’nın bu anahtarı barış için kullanacağından hiç şüphem yoktur” dedi. DTP Eşbaşkanı Emine Ayna gelecek dönemlerde büyük kentlerde çalışmalara ağırlık verileceğini söyledi.
Kongre’nin yapıldığı Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu’na asılan Türkçe ve Kürtçe pankartların ortak noktası ‘demokratik çözüm’ oldu. Divan Başkanlığına DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik’in seçildiği Kongrede, 993 delege genel başkan ve partinin yetkili organları için oy kullandı.
Kongreye Avrupa Parlamentosu PM Üyesi Feleknas Uca’nın yanı sıra Yunanistan PASOK, Bulgaristan Sosyalist Partisi, İsveç Sol Partisi, KKTC’den Cumhuriyetçi Türk Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi, Almanya Sol Partisi, İspanya Sosyalist İşçi Partisi, İspanya BASK bölgesinden Aralar Partisi ve Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu temsilcileri ile Japonya, Belçika, ABD, Avusturya, Birleşik Krallık Büyükelçilikleri temsilcileri katıldı.
Kongre salonunda Kürtçe’nin yanı sıra Türkçe ve Ermenice şarkılar ile Karadeniz ezgilerine yer verildi. Bu arada, yüzleri kapalı bazı kişiler, delegelerin bulunduğu bölümde PKK ve Öcalan posterleriyle gösteri yaptı. İzleyiciler gösteri yapanlara örgüt lehine sloganlarla eşlik etti. Aynı kişiler, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk salona girdikten sonra sahneye çıkarak, tekrar poster açtı. Kongre sunucusu, ‘sahne sağlam olmadığı için tehlike yaratabileceği’ gerekçesiyle bu kişilerin sahneden inmelerini istedi. Grubun gösterileri eşbaşkanların konuşmaları sırasında da sürdü. Emine Ayna’nın konuştuğu sırada aynı grup bayrak ve posterlerle salon içinde gösteri yapmak istedi. Ancak salon görevlileri buna izin vermeyince aralarında yumruklaşmaya varan tartışma çıktı. Grup daha sonra ‘insiyatif bizde’ diyerek kürsüyü işgal etmek istedi. Ancak kürsüye çıkartılmadı. Bu sırada bazı izleyicilerin grubun üzerine pet şişe atarak protesto ettiği gözlendi. Kürsünün arkasında yer alan Türk bayrağının yanına PKK bayrağı ve Öcalan posteri asmak isteyen gençler de parti görevlilerince engellendi. Olayı görüntülemeye çalışan Radikal muhabiri Behzat Miser yumruk ve tekmeye maruz kaldı.
Kongreyi izeleyen AKP Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan, ‘mücadele şehitleri’ için yapılan saygı duruşu sırasında salonu terk etti.

Adnan Ekmen ve Esat Canan PM’de
Kongre kararıyla, açılım için Öcalan’ın önerdiği ‘Müzakere Çalışma Grubu’ oluşturuldu. Kuzey Irak’ın Süleymaniye, İran’ın Urumiye ve Suriye’nin Halep şehirlerinde temsilcilik kurulması da kabul edildi. Geçerli 651 oyun tamamını alan Türk, yeniden genel başkanlığa getirildi. Eski insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Adnan Ekmen ve eski CHP Milletvekili Esat Canan da PM’ye girenler arasında yer aldı.

Türk: Yeni anayasasız açılım başarısız olur

DTP lideri Türk geçerli 651 oyun tamamını alarak yeniden genel başkanlığa seçildi. FOTOĞRAF: afp
DTP lideri Ahmet Türk kongredeki konuşmasında özetle şunları söyledi:

‘Risk’ uyarısı: Sayın Başbakan iki aydır ‘Biz risk aldık, neye mal olursa olsun sonuna kadar gideceğiz’ diyor. Elbette Kürt sorununun çözümü risk almayı, kararlı durmayı ve cesur olmayı gerektirir. Gelinen nokta itibarıyla hükümetin tutumu bu konuda pek iç açıcı değildir. ‘Risk aldığını’ ifade eden sayın Başbakan’dan, ‘risksiz’ alanlara kaymamasını, cesur ve kararlı olmasını bekliyoruz.
Öcalan, PKK, DTP: İçinde yeni bir anayasanın bulunmadığı bir açılımın başarı şansı yoktur. DTP’nin içinde olmadığı kalıcı bir çözüm süreci mümkün değildir. Silahların gündemden kalkması ve çatışmasız bir ortamın sağlanabilmesi için, elinde silah bulunduran PKK’nın çözüm süreci dışında tutulmaması gerekir. Sınır ötesi operasyon tezkeresinin bir yıl daha uzatılması planlanıyor. Her gün Türk ve Kürt gençlerin cenazeleri gelirken hangi çözümden söz edeceğiz? Akan kanı durdurma konusunda samimiyseniz, acil PKK’yi çatışmasızlık çizgisinde tutacak güven verici adımları atmak durumundasınız. Bunun yolu karşılıklı çatışmasızlıktan ve taraflar arası müzakerelerden geçer. Kilidi açacak anahtar ortadadır. İmralı’nın bu anahtarı barış için kullanacağından hiç şüphem yoktur.
Gül’ü önemsiyoruz: Parlamento açış konuşmasında, Cumhurbaşkanı sayın Abdullah Gül’ün ortaya koyduğu mantığı ve Türkiye perspektifini önemsiyoruz. Bu yaklaşımın devlet yaklaşımı olduğunu düşünmek ve değerlendirmek istiyoruz. Umuyoruz ki, bu yaklaşım anayasal reformlarla kalıcı hale gelir ve hoş bir sada olarak kalmaz!
Yeni sol parti mi? Demokratik sol bir siyasetin olmayışı, bizleri en çok üzen ve kaygılandıran durumların başında gelmektedir. Statükocu ve otoriter zihniyetin temsilciliğini yapan CHP, Türkiye’nin demokrasi ve özgürlükçü geleneği açısından en büyük talihsizliği oluşturmaktadır. AKP’yi demokratlar-liberaller ve aydınlar nimet olarak görüyorsa solun olmayışındandır. Oysa, AKP’nin sosyal bünyesi, siyasal kimyası buna uygun değildir. Türkiye’nin demokrat ve özgürlükçü aydınları, demokratları, eski-yeni politikacıları her kesimin içinde olacağı, yeni bir sol yapılanma içinde olmamız tarihi bir zorunluluktur.
Empati: Önümüzdeki dönemde, kendimizi Türkiye halkına daha iyi anlatacağız. Bize karşı, statükocu ve milliyetçi kesimler tarafından oluşturulan önyargıları kırma konusunda, empati ve halkla ilişkileri daha kapsamlı bir şekilde yerine getireceğiz. Toplumun tüm kesimleriyle, diyalog ve uzlaşı içerisinde olmaya devam edeceğiz.
Mevlana açılımı: Bildiğiniz gibi, Mevlana’yı tüm dünyada bir barış ve sevgi önderi yapan, onun Şems-i Tebrizi ile kurduğu felsefi-düşünsel-diyaloğa dayalı ilişkisidir. Halklarımız arasında, bu muhabbeti kurarak, onları sevgiyle kucaklaştıracağımız bir politikayı ortaya koyduğumuz zaman, sorunların tek tek nasıl çözüldüğüne hep beraber tanık olacağız. 

Ayna’dan Alevilere: CHP’yi bırakın
DTP Eşbaşkanı Emine Ayna ise konuşmasında şu mesajları verdi:

CHP faşist: Kürtler de eskiden ‘Sol demokrasi demektir, hak demektir, ezilenden-sömürülenden yana olmak demektir’ tanımından yola çıkarak ne yazık ki tüzüğünde kendini sol olarak tanımlasa bile sol-sosyalist hiçbir değere sahip olmayan ve sahip çıkmayan CHP cenderesi altındaydı. Ancak zaman içerisinde gerçekleri gördü. Nasıl sağcı-ırkçı-faşizan bir parti olduğu gerçeği ile yüzleşti ve bu cendereden kurtuldu ise şimdide Alevi vatandaşlarımıza sesleniyoruz. sizler CHP’yi hak etmiyorsunuz. Çok daha iyilerine layıksınız. Unutmayın bugüne kadar Türkiye’deki gerçek demokrasi mücadelesi veren tek güç DTP ve geleneğinden geldiği partiler olmuştur.
İstanbul en büyük Kürt ili: Kongremizden hemen sonra başlatacağımız çalışmalarla tüm ağırlığımızı metropollere vereceğiz. İstanbul Türkiye’nin en büyük Kürt ilidir ve önümüzdeki dönem bu potansiyelini açığa çıkaracağız. Yine İzmir, Adana, Mersin, Kocaeli, Denizli, Manisa, Ankara, Konya, Kayseri, Kırşehir ismini burada saymaya zamanımız yetmeyecek birçok ilde çok ciddi potansiyelimiz vardır. Bu yıl bu illerde DTP yılı olacak.
DTP Kürdistan halkıdır: Kürdistan halkının kendisi DTP’dir, özgürlük hareketidir. Önümüzdeki genel seçimde yüzde 10 bizim için hiçbir engel teşkil etmeyecektir.