DTP Kongresi'ne soruşturma

Ankara Cumhuriyet Savcılığı, 'terör örgütünün propagandasını yapmak' suçlamasıyla DTP'ye soruşturma başlattı

 

 

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi ile ilgili soruşturma başlattı.
Terör ve organize suçlara bakmakla görevli ve yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce başlatılan soruşturma, "terör örgütü üyesi olmak" ve "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçları çerçevesinde yürütülecek.
Soruşturma kapsamında, ilgili güvenlik birimlerinden, kongreye ilişkin ses ve görüntü kayıtları istenecek.
Hafta sonu düzenlenen DTP 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, yüzleri kapalı bazı kişilerce, delegelerin bulunduğu bölümdeAbdullah Öcalan posterleri ve terör örgütünün renklerinin bulunduğu bez parçaları açılmıştı.  Salondakiler ise bu sırada terör örgütü elebaşı lehine Kürtçe slogan atmıştı.

 


DTP KONGRESİ

 


4 Ekim'de gerçekleştirilen DTP'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde tek aday olan Ahmet Türk, 651 oyla yeniden genel başkan seçilmişti.
Kongrede konuşan Ahmet Türk, "Kürt sorununu, Kürtlerin iradesini, siyasal temsilcilerini muhatap almadan çözme arayış ve hesapları" olduğunu iddia etmiş ve Abdullah öcalan için "Sayın" ifadesini kullanmıştı.
DTP Genel Başkanı Türk, "Çözüm denkleminde önemli bir yeri bulunan Kürt dinamiği bu sürecin dışında tutulmaya çalışıyor. Sayın Öcalan aylardır 'Akan kanı durdurmak istiyorum. Önümü açın' diyor. Kürt sorununun gelmiş olduğu boyutlar düşünüldüğünde ve sorunun ne kadar karmaşık bir hal aldığı dikkate alındığında, Sayın Öcalan'ın sorunun çözümü konusunda ne derecede etkili olduğu ortaya çıkmaktadır. Tüm kamuoyunun bildiği üzere, sorunun çözümü için bir yol haritası hazırlayıp 20 Ağustos'ta yetkililere sundu. Devlet ve hükümet yol haritasını aldı, inceledi, üzerinde çalışıyor. Bu yol haritasını bilmek ve öğrenmek halkımızın ve demokratik kamuoyunun da hakkıdır. Hükümet bu beklentileri yok sayarak, neden açıklamamakta ısrar ediyor? Yol haritasının kamuoyuna yansımasını istiyoruz" demişti.

 


Ayna: "Militarist bir anayasa..."

 


Türk'ün ardından kürsüye çıkan DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna da, Türkiye'nin antidemokratik yasalar ve uygulamalarla yönetildiğini savunarak, Türkiye'nin çok uluslu bir ülke olduğunu ancak "Tekçi, militarist bir anayasa ve zihniyetin vesayetinde" bulunduğunu öne sürmüştü.
Emine Ayna, "Öncelikle şu kabul edilebilmeli; Kürtler bir halktır ve ortak noktalarından biri de anadilleridir. Bu siyasal olarak faşizan-ırkçı, sosyal olarak da ayıp yaklaşımdan artık vazgeçilmelidir. Hiçbir halk kendi anadilini gidip kursta öğrenmez. Yabancı dil, ikinci bir dil kurslarda öğrenilir. Anadilde eğitim olur ve bu sorgulanamaz, demokrasilerde yok sayılamaz, yasaklanamaz, doğuştan sahip olunan bir haktır" demişti.
Kongrede ayrıca, yüzleri kapalı bazı kişiler, delegelerin bulunduğu bölümde Abdullah Öcalan posterleri ve terör örgütünün renklerinin bulunduğu bez parçaları açmış ve Öcalan lehine Kürtçe slogan atmıştı. (Cnntürk)