DTP lideri askeri cezaevinde

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, askere gitmemek için sahte çürük raporu almakla suçlandığı davada 'yakalama emrine uymadığı' gerekçesiyle Hava Askeri Mahkemesi tarafından tutuklandı.

ANKARA - DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, askere gitmemek için sahte çürük raporu almakla suçlandığı davada 'yakalama emrine uymadığı' gerekçesiyle Hava Askeri Mahkemesi tarafından tutuklandı. DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, tutuklama kararını 'skandal' diye niteledi.
Almanya dönüşünde önceki akşam Esenboğa Havalimanı'nda gözaltına alınan Demirtaş, dün çıkarıldığı askeri mahkeme tarafından tutuklandı. Demirtaş, Sincan L Tipi Kapalı Cezaevi'ne konuldu. Hava Askeri Mahkemesi'nin Demirtaş'ı yakalanma emri çıkartıldığı halde geç teslim olmasından dolayı tutukladığı belirtildi.
Demirtaş'ın tutuklandığı haberinin ardından DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ile Demirtaş'ın avukatı Faruk Duran bir basın toplantısı düzenledi. Türk, Demirtaş'ın yakalanmasının Türkiye'de hukuksuzluğun doruğa ulaşması olduğunu ileri sürerek şunları söyledi: "Demirtaş'ın Türkiye'ye dönüşünde gözaltına alınması, tutuklanması bir skandaldır. Haklarında 39 yıl hapis cezası istenen Şemdinli sanıkları askeri mahkeme tarafından serbest bırakılırken, basit bir gerekçe yüzünden bir parti başkanı tutuklanmaktadır. Delil karartma durumu olmamasına, ikametgâhı belli olmasına rağmen, haksız bir gerekçeyle gerçekleştirilen bu gözaltı ve tutuklama hukuki değil, tamamen siyasi bir tutumdur."
Demirtaş uçaktayken, hakkında yakalanma emri çıkarıldığını belirten Türk şöyle devam etti: "Demirtaş'ın 8 Kasım 2007'de gerçekleştirdiğimiz 2. Olağanüstü Büyük Kongremizde Genel Başkan seçilmesi ve demokratik açılım kararları almamız bazı kesimler tarafından hazmedilememiştir. Bu yüzden kongrenin hemen ardından başlatılan saldırı ve karalama kampanyasıyla başkanımız hedef konumuna getirilmiş ve yıpratılmak istenmiştir. Genelkurmay başta olmak üzere, partiler ve medya tarafından yürütülen bu kampanyanın amacı, gerçek anlamda sol muhalefetin temsilini yapmamızdır."
Demirtaş'ın avukatı Faruk Duran da 30 Kasım'da yaptıkları başvuruda emniyetten müvekkilinin herhangi bir arama ve yakalama kaydı olmadığı yönünde kendilerine resmi belge verildiğini hatırlatarak "27 Kasım'da çıkartılmış bir yakalama emri ancak 5 Aralık tarihli bir üst yazıyla emniyet müdürlüğüne bildirilmiştir" dedi.
Demirtaş'ın hastaneye sevkini talep ettiklerini de belirten avukat Duran, "Talep kabul edilmedi. Çıkarılan yakalama emrinden de bizim hiç haberimiz olmadı. Hakkımızda yakalama emri çıkartılmışsa bundan haberdar olma hakkımız var" diye konuştu.