DTP lideri Türk: Baykal ve Bahçeli geleceği karartıyor

Olası bir operasyona karşı çıkan DTP lideri Türk, kendilerinin hedef haline getirildiğini söyledi. Türk, MHP lideri Bahçeli ve CHP lideri Baykal'ın insanları karşı karşıya getirmek istediğini ileri sürdü

ANKARA - DTP Grup Başkanvekili Ahmet Türk, sorunların çözümü için ortak akıl ve mantığın ortaya konması gerektiğini belirtirken, "Sınırötesi operasyon çözüm değil" dedi. Türk dün, Cumhuriyetin 84. yılı kutlayarak başladığı DTP Grup toplantısında özetle şu mesajları verdi:

CUMHURİYET ORTAK DEĞERİMİZ: Sevgi ve inançla bütünleşen mücadele sonucunda oluşan Cumhuriyet hepimizin ortak değeridir. Cumhuriyeti çağdaş demokratik değerlerle beslemediğimiz için bir çok sorunla karşı karşıyayız. Cumhuriyeti sadece bir halkınmış gibi göstermek büyük yanılgı. Çünkü Cumhuriyetin kuruluşunda Kürtlerin de bütün anadolu insanlarının da büyük katkısı oldu. Milliyetçilikle birlikte gelişen inkarcı süreç, Cumhuriyeti çağdaş değerlerle bütünleştiremedi. Özünde sorunun kaynağı budur.

ORTAK ACIMIZ: Bugün Sayın Başbakan kürsüde, 'Bu sorunun kaynağı bu hükümet değil, sorun bugünün sorunu değil. 30 yıldan beri süren bir süreçtir' dedi. Evet biz de aynı şeyi söylüyoruz. Ama eğer bu sürece gelişimizin nedenleri üzerinde duramazsak, bu nedenleri tartışamazsak Başbakan'a sormak istiyorum, '30 yıl daha mı bekleyeceğiz, ya da 30 yıl daha mı bu acıları yaşayacağız. Bu acılar hepimizin ortak acılarıdır.

ORTAK AKIL VE MANTIK: Uzun zamandan beri farklı kimlikleri ve inançların inkarıyla önümüzde büyüyen bu sorunu ortak akıl ve ortak mantıkla ele alıp çözmeyi beceremezsek korkarım ki acılı süreci uzun bir süre yaşamış olacağız. Gün, ortak aklı ve mantığı ortaya koyma günüyken, bugün siyasi partilerimizin adeta halkı tahrik eden açıklamaları nedeniyle istemediğimiz, ürktüğümüz, korktuğumuz gelişmelerle karşı karşıya kalabiliriz.

DTP HEDEF HALİNE GETİRİLİYOR: Partimiz ve partiyle alakası dahi olmayan insanlar hedef haline geldi. Peki, bugün halkı tahrik eden bu siyasi parti temsilcilerimize hiç bir siyasi sorumluluk düşmüyor mu? Geçmişte yaşanan Maraş, Sivas, Çorum katliamları ve 6-7 eylül olayları hala hafızalarda. Biz gerçekten böyle bir sürecin gelişmemesi için her türlü çabayı gösteriyoruz. Sanki DTP ölümlerden haz alan bir partiymiş gibi gösterilmeye çalışılıyor. 'Kan dursun' dediğimiz, barış istediğimiz için suçlandık. Ama birileri adeta halkı karşı karşı getirmek için kışkırtıcılık yaptı. Ülkeyi bir iç çatışmaya götürecek yangına karşı kimse karşı çıkmıyor. DTP hedef haline getiriliyor. İnkarcı politikaların kardeşliği sağlamayacağı gibi birlği ve beraberliği de sağlamaz. Bunu artık herkesin görmesi gerekiyor.

HİÇLEŞMEMİZİ İSTİYORLAR: Bizden sadece birilerini kınamamız isteniyor. Başbakana siyasi partilere bir çağrı yapmak istiyorum. Ortaya koyun projenizi hep birlikte elimizi taşın altına koyalım. Şiddet ve silaha karşı hep birlikte duralım. Ama sizin istediğiniz bizi halkımızın karşısında hiçleştirmeye yönelik bir politika. Hiçleşin diyor, kişiliğinizden ödün verin diyor, onurunuzdan ödün verin diyorlar. Böyle bir mantığı asla kabul etmeyiz.

HALKLARIN KARDEŞLİĞİ TEMEL POLİTİKAMIZ: Sokak gösterileri bugün, bu ülkede 1000 yıldır yaşayan insanlarımıza karşı bir yönelmeye dönüştü. Şimdi Baykal, Bahçeli, hiç bir sorumluluğu olmadan, dünü unutarak, geleceği görmeden, geleceği karartacak söylemlerle bu ülkede insanları karşı karşıya getirmeye çalışıyor. Kim ne söylerse söylesin halkların kardeşliğini temel alan politikamızdan, yaklaşımımızdan hiç bir şekilde ödün vermeyeceğiz.

CUMHURİYET KUCAKLAYICI OLMALI: Irak, Libya, Suriye ve İran da bir Cumhuriyet. Bizim istediğimiz cumhuriyet, kucaklayıcı olmalı, farklılıkları inkar etmemeli, bireye değer vermeli.

TAHAMMÜL VE GÜVEN: Hassas bir dönemden geçiyoruz. İnanıyorum ki, sorunları barışçı demokratik yöntemlerle çözme yolunda büyük bir şansımız var. Sınır ötesi operasyonlarla sorunun çözümüne katkı sunamayız. Buna gerek kalmadan da bu ülkede kardeşliği birlikteliği sağlayabiliriz. Yeter ki birbirimize tahammül edelim. Yeter ki birbirimize güvenelim. (Radikal)