DTP liderine gözaltı

Körükten alındı
DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, bir ay süren yurtdışı gezisinden döndüğü gün gözaltına alındı. Gözaltı işlemini Ankara Valisi Önal ile Emniyet Müdürü Yılmaz yönetti. Körükten alınan Demirtaş, İl Jandarma Komutanlığı'na götürüldü.
Yakalama emri çıkmış
Sahte çürük belgesi alarak askere gitmediği öne sürülen Demirtaş için 27 Kasım'da yakalama emri çıkartıldığı belirtildi. Demirtaş'ın avukatı, "30 Kasım'da sorduğumuzda arama kaydı yoktu" dedi. Yakalama kararı 5 Aralık'ta kayda geçmiş.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, çeşitli temaslar için gittiği Avrupa dönüşünde, sahte çürük raporu alarak askere gitmediği gerekçesiyle gözaltına alındı. Düsseldorf uçağından inen Demirtaş, uçağa yanaşan körükte gözaltına alındı. Gözaltına alınma işleminin 27 Kasım'da çıkan yakalama emri gereği olduğu belirtildi.
18 Kasım tarihinden beri yurtdışında bulunan Demirtaş, Batman milletvekili Bengi Yıldız, eski DEP milletvekili Selim Sadak'la birlikte dün Türkiye'ye döndü. Demirtaş'ın uçağı saat 19.00'da havalimanına indi ve sivil polis
ekipleri uçağın körüğünde karşıladı. Sivil ekipler, 27 Kasım tarihli askeri savcılığın yakalama kararı nedeniyle Demirtaş'ın kendileri ile gelmelerini istedi. Demirtaş da "Aynı gerekçeyle daha önce gözaltına alındım, neden tekrar bu işlemi yapıyorsunuz" diyerek itiraz etti.
Kelepçeye izin vermedi
Demirtaş'a kelepçe takılmasına DTP Batman miletvekili Bengi Yıldız itiraz ederek "Sayın Genel Başkan'la ben de geliyorum. Kelepçe takmanıza gerek yok. Şu anda avukatlığını üstleniyorum" dedi. Demirtaş ve Yıldız, polis otosuna bindirilerek ifade alınmak üzere Ankara İl Jandarma Komutanlığı'na götürüldü.
Demirtaş'ın gelişi beklenirken, Esenboğa Havalimanında, üç çevik kuvvet otobüsü ve bir tane de göz altı otobüsü hazır bekletildi. Ankara Valisi Kemal Önal ile Ankara İl Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz gözaltına alınma
operasyonunu bizzat yönetti. Emniyet yetkilileri, Demirtaş'ın milletvekilleri ile görüşmesine izin verilmesi konusunda söz vermelerine rağmen, daha sonra bu sözlerini tutmadı.
Karar 5 Aralık'ta kayıtlara geçmiş
Demirtaş'ın avukatı Faruk Duran, 30 Kasım tarihinde müvekkili hakkında herhangi bir yakalama ya da arama kararı olup olmadığını sorduklarını belirterek, "Bizim yaptığımız başvurularda 'Herhangi bir arama yok' dediler. Bugün ise, yakalama kararı olduğu söylediler. İtiraz ettik, 'Nerden çıktı bu karar' dedik. Bu kararın bürokratik işlemler nedeniyle 5 Aralık'ta kayıtlara geçmiş olduğunu belirttiler" dedi.
DTP'liler VIP salonuna akın etti
DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Grup başkan vekili Fatma Kurtulan'ın yanı sıra çok sayıda DTP milletvekili ve çok sayıda partili karşılamak üzere havalanına geldi. DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Demirtaş'ın gözaltına alınmasının 'şık olmayan' bir durum olduğunu belirterek, "Bir tutuklama kararı vardı. Bunun siyasi bir karar olarak değerlendirmek lazım. Zaten amacı kaçmak olsaydı yurtdışından gelmezdi. Bir genel başkan yarın mahkemeye çıkarıltılıp ardından yargının vereceği karara göre bir tavır geliştirmek mümkündü. Bize göre şık olmayan bir durum bu. Demirtaş'ın genel başkanlığı devam ediyor" dedi.
Demirtaş'la birlikte aynı uçakta yolculuk eden eski DEP'li Selim Sadak ise "Parlementoda grubu bulunan bir partinin genel başkanının gözaltına alınması oldukça çirkin bir girişimdir. Bu yanlış bir uygulamadır. Türkiye'yi destekleyen demokratik dünya anlayışına ters bir uygulamadır. Dün Şemdinli'de adı iyi çocuklara çıkan, kitapevlerini bombalayan insanları serbest bırakılırken, parlamentoda grubu bulunan bir genel başkanın gözaltına alınması oldukça çirkindir" diye konuştu.
'Özgürlüğüne kavuşacak'
Hakkâri Bağımsız milletvekili Hamit Geylani ise, Nurettin Demirtaş'ın dönüşünde bir ayıpla karşılaştığını belirterek şunları söyledi: "Yurtdışından ülkesine dönerek bayram yılbaşı arifesinde yakalanıyorsa pek şık olmadığını düşünüyorum. Hukuk işleyecek. Önemli bir sorun olmadığını düşünüyorum; en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşacaktır."
Beş yıla kadar hapis cezası isteniyor
Nurettin Demirtaş, 18 Kasım'da yurtdışına çıktıktan sonra, beklenen tarihlerde dönmemişti. DTP Genel Başkanı, askere gitmemek için sahte çürük raporu aldığı iddiasıyla 183 kişiyle birlikte yargılanıyor. Savcılık, Demirtaş hakkında, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası talep ediyor. Nurettin Demirtaş, daha önce 'hapis cezası ihtimaline karşı yurtdışına çıktığı' iddialarını yalanlamış, DTP'nin Avrupa bürosunun hazırladığı programlara katılmak üzere yurtdışında bulunduğunu söylemişti. Nurettin Demirtaş, Ankara'ya hareketinden önce Düsseldorf'ta yaptığı açıklamada, "Gözaltına alınma gibi bir durum beklemiyorum. Bu, çok saçma bir durum olur" diye konuşmuştu.