DTP, Mahmur'dan gelecekler için 'karşılama bildirisi' dağıttı

DTP Diyarbakır İl Başkanlığı, halkı Kandil ve Mahmur Kampı'nda gelecek PKK'lı 'barış grupları'nı karşılamaya çağırdı
Abdullah Öcalan'ın Avrupa'nın yanı sıra Kuzey Irak'taki Kandil Dağı ve Mahmur Kampı'ndan ‘3 barış grubunun' Türkiye'ye gelerek teslim olması isteği üzerine PKK'nın grupları hazırlamak için çalışma başlattığı bildirildi.

Musul yakınlarındaki Mahmur Kampı'ndan gelecek grubun Habur Sınır Kapısı'ndan yurda geçeceği, Avrupa'dan gelecek grubun havayoluyla Ankara'ya ineceği, Kandil Dağı'ndaki silahlı grubun ise ülkeye hangi yollardan geleceği henüz netlik kazanmadığı bildirildi.
DTP Diyarbakır İl Başkanlığı, halkı ‘barış grupları'nı karşılamaya çağrırken, Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, Habur'dan gelecek barış gruplarını milletvekilleri, belediye başkanları, aydınlar ve halkla birlikte büyük bir coşkuyla karşılayacaklarını söyledi. Demirtaş, “Barış grupları', ‘PKK, şiddeti bırakmakta samimi değil' söylemini boşa çıkartacak. ‘Barış gruplarına' bir bütün olarak Türkiye toplumu sıcak bakarsa gelişler devam eder ve nihai çözüme ulaşılır” iddiasında bulundu.
Öcalan'ın çağrısı ardından terör örgütünün bu istemi yerine getirmek için çalışma başlattığı belirtildi. Kuzey Irak'taki İran sınırındaki örgütün karargahı durumunda bulunan Kandil Dağı'nda ve 1990 yıllarda Türkiye'nin sınır köylerinden Kuzey Irak'a göç eden köylülerin barındığı Musul yakınlarındaki Mahmur Kampı'nda ‘barış gruplarının oluşturulması' için örgütün üst düzeyinde görüşmeler yapıldığı ileri sürüldü.
Terör örgütünün talimatıyla Mahmur'da denetimi sağlayan komiteye Türkiye'ye gitmek için yaklaşık 400-500 kişinin başvurduğu ancak kamptan ilk etapta Türkiye'ye 25 kişilik grubun Şırnak'ın Silopi İlçesi'ndeki Habur Sınır Kapısı'ndan gönderilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.
Avrupa'dan Türkiye'ye gelecek grubun uçakla Ankara'ya gideceği belirtilirken, Kandil Dağı'ndaki silahlı PKK'lı grubun ise hangi yollardan Türkiye’ye geleceğine dair bilgi verilmedi.

DTP'DEN ‘KARŞILAMA HAZIRLIĞI'
Mahmur Kampı ve Kandil'den gelecek gruplarının en iyi şekilde karşılanması için Diyarbakır DTP İl örgütü de çalışma içine girdi. DTP Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından hazılanan ‘barış gruplarının en iyi şekilde karşılanması' amacıyla bastırılan bildiriler parti görevlileri tarafından kentin bir çok yerinde dağıtılmeye başlandı. Bildirilerde, bir süreden bu yana Türkiyede yoğun olarak tartışılan Kürt sorununda demokratik çözüm sürecinin gittikçe tıkanmaya başladığı savunulurken, “Yeniden ‘savaş çanları' çalınıyor. Operasyonlar, tutuklamalar, faili meçhuller, askeri alanlar adı altında OHAL uygulamaları yoğunluk kazanıyor. Tüm bunlara ‘dur' demek, tıkanıklığın önünü açmak ve barış girişimlerine bir şans daha tanımak için, Kandil’den ve Mahmur kampından gelen barış grubunu karşılamaya herkesi davet ediyoruz” denildi. Bildirilerde, karşılamaya gitmek isteyenlere pazartesi günü saat 11.00'da Batıkent Alanı'nda toplanma çağrısı yapıldı.

DEMİRTAŞ “GRUPLAR İYİ KARŞILANIRSA DEVAMI GELİR”
Mahmur Kampı'ndan yola çıkacak grubunun Habur Sınır Kapısı'ndan, Kandil'deki silahlı grubun ise 1999 yılındaki gibi sınır kesiminden Türkiye'ye giriş yapabileceği tahmin yapıldı.
Batman'daki ‘Hasankeyf Kültür ve Sanat Festivali'ne katılan ve DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, Türkiye'de ‘açılım karşıtlarının' PKK'nın şiddeti sona erdirmede samimi olmadığını sürekli olarak dile getirdiğini belirterek şöyle dedi:
“Gelecek bu barış grupları PKK'nın şiddeti bırakmada samimi olmadığını söyleyenlerinde söylemini boşa çıkartacaktır. Gelecek bu gruplar PKK'nın şiddeti sona erdirmekte samimi olduğunu gösteren önemli bir adım olacak. Bence devlet, bir bütün olarak da Türkiye toplumu eğer bu gelişlere sıcak bakarsa bu gelişler daha da artar ve nihai çözüme de katkı sunar.
Barış gruplarının Türkiye'ye geliş programıyla ilgili henüz bilgiye ulaşmadıklarını söyleyen Selahattin Demirtaş, “Geliş programı belli olduktan sonra milletvekilleri, belediye başkanları, aydınlar ve barışseverler toplu halde Habur Sınır Kapısı'nda kardeşlerimizi karşılayıp kucaklayacağız” dedi. 10 yıl önce yine Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine ‘barış gruplarının' Türkiye'ye geldikleri halde ‘barış adına hak ettikleri saygı ve desteği görmeden' tutuklandıklarını söyleyen Selahattin Demirtaş, “Hükümet ve devlete çağrı yapıyoruz. Eğer barışta samimiyseler, gelecek olan bu barış gruplarını dikkate almak zorundalar. Biz gelecek olan kardeşlerimizi hak ettikleri bir şekilde, coşkuyla karşılayıp Ankara’ya kadar götüreceğiz” dedi.
Pazartesi veya salı günü Türkiye'ye gelmeleri beklenen Mahmur'dan gelecek grubun, yanlarında getirdikleri mektupları, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve meclis başkanlığına göndereceği bildirildi. Grupta bulunanların taleplerini içeren bir dosyayı da yetkililere vermek istediği belirtildi.