DTP Meclis'te genel görüşme istedi

ANKARA - DTP’liler Meclis’te Ergenekon’la ilgili genel görüşme yapılması istemiyle DTP’li milletvekilleri Akın Birdal ve Hasip Kaplan, dün Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek, Ergenekon çetelerine Meclis’in de el atması gerektiğini savundu. Birdal, Ergenekon çetesini, ‘okaliptüs’ ağacına benzeterek, şöyle konuştu: “Okaliptüs, kökleriyle devamlı su arayan bir ağaçtır. Yerleşim yerlerinin yakınlarına dikildiğinde kanalizasyon ve su borularından bu ağacın kökleri çıkar. Bu okaliptüsu kurutmak lazım. Ergenekon’un da okaliptüs ağacının suyu arayan kökleri gibi ucu Susurluk’tan, Şemdinli’den çıktı. 28 Mayıs 2006’da Danıştay baskını oldu. Hrant Dink öldürüldü. Bütün bu olayları ilginç kılan adlar var. Örneğin Veli Küçük. Örneğin 16 Mart katliamında adı geçen polis komiseri Trabzon’da karşımıza çıkıyor, Hrant Dink cinayetinde adı geçiyor. Yedi TİP’li öğrenciyi öldürmekten aranan Haluk Kırcı, Savaş Buldan’ın cinayetinde de yer alıyor.”
Birdal, Meclis’te bu örgütün açığa çıkarılması ve bütün hukuk dışı eylemlerin ve sorumluların yargı önüne çıkarılmasını sağlayacak bir araştırma komisyonu kurulmasını ve  boşaltılan köyler, faili meçhul cinayetler, Susurluk ve Şemdinli raporlarını da değerlendirerek, çalışmalarına başlamasını istedi.
Kaplan ise “Çetelerden arınma herkesin elini taşın altına koymasıyla mümkündür. Meclis sorumluluk üstlenmeli, siyaset kurumu sorumluluğunu yerine getirmeli, ‘genel görüşme’ yaparak önlem almalıdır” dedi. (Radikal)