DTP mesajı: Kimyasal silah kullanıldı

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle ilk kez mesaj yayımlayan DTP, askerlerin Güneydoğu'da sürdürdüğü operasyonları durdurmasını istedi: "TBMM çatısı altında bulunan bir parti olarak...

ANKARA - 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle ilk kez mesaj yayımlayan DTP, askerlerin Güneydoğu'da sürdürdüğü operasyonları durdurmasını istedi: "TBMM çatısı altında bulunan bir parti olarak Kürt sorununun üniter yapı içinde çözümünün demokratik yöntemlerle gerçekleştirileceğine olan inancımız ve kararlılığımızı bir kez daha belirtiyoruz. Operasyonların durdurulup demokratik çözüme fırsat verilmesi ve çözümü demokraside arayan tüm güçlerin elinin güçlendirilmesi için AKP hükümetine çağrı yapıyoruz, Operasyonları sürdürdükçe biz rolümüzü oynayamayız ve tüm Türkiye kamuoyunun bizden beklentilerine yanıt olamayız."
DTP'nin açıklamasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Şırnak'ın Uludere ilçesi kırsalında yaptığı operasyonda kimyasal silah kullandığı daileri sürüldü. Açıklamada şöyle denildi: "En son Şırnak'ın Uludere ilçesi kırsalında yapılan operasyonda 11 kişi yaşamını yitirmiş ve cenazeleri ailelerine verilmemiştir. Cenazelerin çeşitli bahaneler ileri sürülerek ailelerine verilmemesi operasyonda kimyasal silah kullanıldığı iddiasını güçlendirmektedir. Nitekim operasyon ardından bölgede hayvanlarını otlatan köylülerin iki atı ve sekiz koyunu olay yerinde yedikleri otlardan zehirlenerek telef olmuştur.