DTP ne umdu, ne buldu?

Esir askerleri PKK'dan teslim aldıkları için eleştirilen DTP'nin Grup Başkanı Ahmet Türk, "Şimdi teşekkür edilmesi gerekirken, adeta suçlanan bir durumdayız. Gerçekten hepimizi üzen açıklamalarla karşı karşıyayız" dedi

ANKARA - DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, sekiz askerin PKK'nın elinden kurtarılmasında aracı olan üç DTP milletvekilinin grup kararıyla oraya gittiğini söyledi. Türk, "Şimdi teşekkür edilmesi gerekirken, adeta suçlanan bir durumdayız. Gerçekten hepimizi üzen açıklamalarla karşı karşıyayız. Bir tarafta soruşturmalar açılıyor. Sekiz gencin ailelerine kavuşmaları, hiçbir zarar görmemeleri için çaba gösteriyorsunuz sonra suçlu oluyorsunuz" diye konuştu.

Partisinin grup toplantısında konuşan Türk, PKK'nın elinden kurtarılan sekiz asker ile ilgili eleştirileri değerlendirerek, hükümete yüklendi. "Üç arkadaşımızın gidişi sanki bireysel tavır gibi gösterildi. Grup kararıyla bu arkadaşlarımız gitti. Bunun bilinmesini istiyoruz. Böylesi bir görevi üstlendikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz" diye konuşan Türk, milletvekilleri için başlatılan incelemeyi, 'şoven, milliyetçi anlayışları tatmin etmek için açılmış bir oyun' olarak yorumladı.

Türk, "Irak'tan, ABD Büyükelçiği üzerinden, Cumhurbaşkanına uzanan bir trafiğin olduğunu biliyorum. Bu trafik sonucunda Milli İstihbarat Teşkilatı devreye giriyor. Askerlerin kurtarılması için çalışmalar yapılıyor. Peki biz bu ülkenin insanıyız. Mecliste grubu olan bir siyasi partiyiz. Birileri yaptığı zaman elhak da, parlamentoda grubu olan bir partinin bir şeyler yapması suç oluyor. Bunu anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum" dedi.

'Ürperten açıklamalar'

Türk, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek'in açıklamalarını 'ürperten açıklamalar' olarak değerlendirerek, "Böyle sorumsuz açıklama bugüne kadar görmedim, görmek de istemiyorum. Böyle bir açıklamayı bir daha görmek istemiyorum" dedi.

DTP'nin esir alınmaya çalışıldığını öne süren Türk, Başbakan'ın partisinde 75 Kürt kökenli milletvekili bulunduğunu söylediğine dikkat çekerek şöyle konuştu: "Buna itirazımız yok. Ama sizin Kürt milletvekili seçtik dedikleriniz Kürt sorunuyla ilgili bir tek şeyi söyleme cesareti gösterdiler mi, bir gün onları dinlediniz mi? Operasyonların sonuç vermeyeceğini söyleyenleri susturdunuz. gelip operasyon lehinde oy kullandılar. Bir yerde onları rehin aldınız, bizi de mi rehin almak istiyorsunuz? Biz vicdanı hür olan insanlarız." (Radikal)