DTP Nusaybin İlçe Başkanı ve 6 DTP'li tutuklandı

DTP Mardin Nusaybin İlçe Başkanı Süleyman Çiftçi ve 7 DTP'li, 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet' ve 'terör örgütü propagandası yaptıkları' gerekçesiyle tutuklandı.Bir hafta önce Nusaybin Mitani Kültür Merkezi’nde düzenlenen gençlik şöleninde, polisin içeri girerek görüntü almasına izin vermedikleri gerekçesiyle DTP Nusaybin İlçe Başkanı Süleyman Çiftçi, ilçe yöneticileri Abdulaziz Keskin, Mehmet Salih Özen ve belediye meclis üyeleri Sebgatullah Alper, Şemsettin Dağhan ile DTP üyesi Tenzire Irmak ve M.A. adlı çocuk, terörle mücadele ekipleri tarafından dün gözaltına alındı.
İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde sorguları tamamlanan şüpheliler, dün akşam saatlerinde sevk edildikleri nöbetçi savcılık tarafından, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet, terör örgütü propagandası yapmak ve görev başındaki memura mukavemet suçlarından tutuklandı.

ŞEKER HASTASI ARKADAŞINI SIRTINDA TAŞIDI
Tutuklama sırasında DTP İlçe Başkanı Süleyman Çiftçi, şeker hastası olan ve şekerİyakselen Tenzire Irmak’ı sırtında taşıdı. Polis basın mensuplarının görüntü almasını engellemeye çalıştı. Tutuklanan 7 DTP’li cezaevine götürülmek için polis aracına bindirilirken, slogan attı. 7 DTP’li daha sonra cezaevine götürüldü.(dha)