DTP operasyonunda tutuklu sayısı 159

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - DTP’ye yönelik operasyonda PKK’lı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan partililere sivil toplum kuruluşu ve sendika üyeleri de eklendi, gözaltı sayısı 299 oldu.
DTP’ye yönelik 14 Nisan’da başlayan gözaltı ve tutuklamalar sürüyor. Tüm Türkiye’de gözaltına alınanların sayısı, 23 Nisan itibarıyla 299’a ulaştı. Operasyon kapsamında Diyarbakır’da 53, Mardin’de 33, Adıyaman’da 23, Aydın’da 7, Kocaeli’nde 17, Ankara’da dokuz, İzmir’de 31, İstansbul’da 32, Batman’da 15, Mersin’de iki, Adana’da bir, Bitlis’te 10, Ağrı’da 23 Ardahan’da dört, Iğdır’da ise 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 159’u tutuklandı. Tutukluların üçü DTP Genel Başkan Yardımcıları. Üç Merkez Yürütme Kurulu üyesi, dört Parti Meclisi üyesi, 11 Kadın Meclisi üyesi de gözal-tında. Ayrıca Gün TV yayın yönetmeni, iki Asrın Hukuk Bürosu avukatı gözaltına alındı, iki Eğitim Sen, bir Haber-Sen üyesi tutuklu.
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk operasyonlara, “AKP, bu tutumuyla barıştan yana değil; savaştan, acı ve göz yaşından yana bir tercih ortaya koymuştur” diye tepki gösterirken, Gandhi modeli direnişe geçileceğinin de sinyalini verdi:
“Biz her zamankinden daha fedakâr bir tutumla bu saldırılara rağmen barış ve diyalogda ısrarcıyız. Partimizi ve partimiz şahsında halkımızı sindirmeyi hedefliyorsanız, tarihte eşi benzeri görülmemiş demokratik bir direnişle iktidarınızı sarsacağımızı bütün kamuoyuna açıkça ilan ediyoruz.”