DTP, PKK'ya çağrı yaptı: Elinizdeki sekiz askeri bırakın

DTP, PKK'ya 'Kaçırdığınız askerleri bırakın' çağrısı yaptı. DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ve DTP'li vekiller dün TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek son gelişmeleri değerlendirdi.

ANKARA- DTP, PKK'ya 'Kaçırdığınız askerleri bırakın' çağrısı yaptı. DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ve DTP'li vekiller dün TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek son gelişmeleri değerlendirdi. Halkın birlik ve beraberliğini, kardeşliğini bozacak bir noktaya gelinmemesini istediklerini anlatan Türk, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın itidal çağrılarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.
"Sekiz asker gencimizin, bugün PKK'nın elinde olduğu konusunda çok somut veriler var" diyen Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"İnsan boyutuyla bu olay bizi çok yakından ilgilendiriyor. Bu çocuklara zarar verilmemesini ve ailelerine teslim edilmesini istiyoruz. Bu talebimizi dile getiriyoruz. Bu gencecik insanlarımıza hiçbir zararın verilmemesini istiyoruz. Bu nedenle DTP olarak, belki onun da ötesinde insan olarak, ortaklaşmayı, birlikte yaşamayı esas alan insanlar olarak, böyle bir süreçte, ortak aklın ortaya çıkması konusunda duyarlılığımıza duyarlılık katmak üzere böyle bir çağrıyı yapıyoruz."
Türk, "Arabulucu olur musunuz?" sorusu üzerine, o askerlerin ailelerine kavuşması için yapabilecekleri rolü yerine getirmeye çabalayacaklarını söyledi. Türk, "Bu çağrıyı PKK'ya mı yapıyorsunuz?" sorusu üzerine "Bu askerler kimin elinde? Elbette ki onlara çağrı yapılacak. Yani biraz dürüstçe konuşmak gerekiyor" diye tepki gösterdi.
DTP'li Akın Birdal da iki ailenin kendilerinden yardım istediğini belirterek, konuyu TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na taşımak istediğini kaydetti. Komisyon başkanının Cenevre'de olduğuna dikkat çeken Birdal, "Gecikme olmaması için bu çağrıyı yapmayı uygun gördük" dedi. Birdal 1996'da İHD başkanıyken de benzer durumda arabulucuydu. Birdal, RP'li Fetullah Erbaş ve o tarihte Mazlum-Der Başkanı olan, AKP milletvekili İhsan Arslan, Kuzey Irak'a gidip PKK'nın elindeki sekiz askeri teslim almıştı.