DTP saldırganı serbest bırakıldı

DTP'nin Ankara'daki merkez binasına doğru önceki gün bir el ateş ederek kaçan Turan Ateş, dün tabancasıyla birlikte gözaltına alındı. Ateş, "Bir Türk milliyetçisi olarak tepkimi gösterdim" dedi. Mahkeme tutuksuz yargılanması için serbest bıraktı.

ANKARA - DTP binasına silahla bir el ateş ederek kaçan saldırganın ticaretle uğraşan Turan Ateş olduğu belirlendi. Gözaltına alınan Ateş, çıkartıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Hakkında adli kontrol kararı alınan Ateş, "Kimseye zarar vermek istemedim, DTP'nin açıklamalarına tepkiliydim. Türk milliyetçisi olarak tepkimi gösterdim" dedi.
DTP'nin Balgat'taki genel merkez binası, önceki gün silahlı saldırıya uğramıştı. Aracıyla genel merkez binasının arkasındaki sokağa gelen saldırgan, 'Vatan hainleri' diye bağırarak DTP binasına doğru ateş ettikten sonra kaçmıştı. Saldırganın, ticaretle uğraşan Turan Ateş olduğunu belirlendi.
Ateş, dün kullandığı tabancayla birlikte gözaltına alındı. Emniyet'teki sorgusu tamamlandıktan sonra adliyeye getirilen Ateş tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ancak nöbetçi mahkeme, Ateş hakkında adli kontrol kararı verdi. Ateş, hakkındaki karar kaldırılana kadar belirli aralıklarla karakola giderek imza atacak.