DTP, üç lidere İmralı'da 11 gün önerdi

DTP, üç lidere İmralı'da 11 gün önerdi
DTP, üç lidere İmralı'da 11 gün önerdi

Diyarbakır?da DTP?li belediye başkanları, Öcalan?ın koşullarının iyileştirilmesi için çağrıda bulundu. FOTOĞRAF: FERİT ASLAN / DHA

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı DTP’li Osman Baydemir, İmralı’da Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşularına ilişkin “Eğer gerçekten İmralı’daki şartlar standartlara uygun deniliyorsa Başbakan, Bahçeli ve Baykal 11 yıl değil, 11 gün kalsınlar görelim” dedi.
İmralı’da ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın cezaevindeki şartlarını protesto etmek için Diyarbakır’da DTP’li belediye başkanları ve il genel meclisi üyeleri ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Baydemir, İmralı’daki koşulların daha da ağırlaştırıldığını öne sürdü:
“Oysa Öcalan’ın sağlık koşulları, yaşamı ve güvenliği Türkiye’deki gelişmeleri derinden etkileyecek düzeyde kilit bir öneme sahiptir. Samimiyetle Kürt sorununun çözümünü isteyen aklı başında her otorite bu realiteyi görmek durumundadır. İmralı’da uygulanan sisteme bir an önce son verilmeli, tam tersine İmralı çözüm için en etkili diyalog kapısı olarak değerlendirilmelidir. Gerçekten çözüm isteniyorsa sayın Öcalan’ın barışa ve çözüme katkı sunabileceği koşullar yaratılmalıdır.”
Baydemir, demokratik açılımın bu olaylardan sonra bitip bitmediği yönündeki bir soruya ise,  “Demokratik açılım gerçekten açıldı mı? Sorun çözülmek isteniyorsa Kürt, DTP, gördüğüm kadarıyla PKK ve Öcalan buna hazırdır” karşılığını verdi. (dha)