DTP yasa, fındık işçisi para istiyor

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan mevsimine göre Türkiye'nin çeşitli bölgelerine göç eden tarım işçileri için DTP harekete geçti. DTP'liler tarım işçileri için yasa çıkarmak istiyor.

SAKARYA - Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan mevsimine göre Türkiye'nin çeşitli bölgelerine göç eden tarım işçileri için DTP harekete geçti. DTP'liler tarım işçileri için yasa çıkarmak istiyor. Fındık işçileriyse ücretten ve yemekten şikâyetçi.
DTP Diyarbakır milletvekilleri Akın Birdal ile Gülten Kışınak, sezonluk fındık işçilerinin sorunlarını dinlemek için Adapazarı'nın Karasu ilçesine gitti. İşçilerle görüşen Kışanak tarım işçilerinin nasıl çalışacağının belirlenmesi gerektiğini şöyleyerek şöyle konuştu: "Tarım işçilerinin bir yasası olmalı. İnsanlar 25 yıl çalışıyor, emekli olabiliyor ama tarım işçileri ömür boyu çalışıyor, emekli olamıyorlar. AB Türkiye'ye salatalık standardı belirliyor ama tarım işçilerinin standardını belirlemiyor."
Fındık işçileriyse çalışma şartlarının zor olduğunu söyledi. Bir fındıkçı şunları söyledi: "Günlük 19 YTL alıyoruz. Bizi buraya getiren 'dayıbaşı' denilen kişiler bundan daha çok para alıyor. Bunu işverenden alması lazım. Öğlen yemeğini kendimiz yapıyoruz. Bunlara çözüm bulunması gerekli."
Akın Birdal da "Fındık işçilerinin en büyük sorunu çalışma saatleri ve kalacak yer sorunu. Bunları çözüme kavuşturacağız" diye konuştu.
Grevdeki işçilere ziyaret
DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Bitlis milletvekili Nezir Karabaş, Ankara'nın Polatlı ilçesindeki Tozlu Köy yakınlarındaki grevde bulunan mevsimlik tarım işçilerini ziyaret etti. Çadırkente zılgıtlarla karşılanan DTP'li vekillerden Tuncel, mevsimlik işçilerin bölgedeki sorunlar nedeniyle başka yerlere gittiğini söyledi. Tuncel şöyle konuştu: "Konuştuğum kadınlar 'Eğer bu savaş olmasaydı, kendi köyümüzde çalışır olacaktık. Çocuklarımız okula gidecekti' dedi. (Radikal, dha)