DTP'de düğüm çözüldü: Lider Nurettin Demirtaş olacak

Fırat Anlı Genel Başkanlık görevini kabul etmeyince Nurettin Demirtaş'ın yeni aday olacağı kesinlik kazandı

ANKARA - 8 kasım Perşembe günü 2. olağanüstü kongresini toplayacak, DTP’de genel başkanlık adayı krizi çözüldü. Şu anda Genel Başkanlık vekili görevini sürdüren Nurettin Demirtaş’ın genel başkanlığına adaylığı kesinlik kazandı. Demirtaş’ın adaylığı bugün toplanacak grup toplantısının ardından kamuoyuna resmen açıklanacak.

Diyarbakır’da gerçekleştirilen “Demokratik Toplum Kongresi”nde genel başkanlık için ismi deklare edilen Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı’nın önceki gün toplanan kongre komisyonuna aday olmak istemediğini resmen bildirdi. Kongre komisyonu toplantı devam ederken Diyarbakır’da bulunan Anlı’yla, bazı il yöneticileri , aracılığıyla temasa geçti ve Anlı’yı ikna etmeye çalıştı. Ancak Anlı’nın Parti yönetimine “Bu süreçte Belediye başkanı olarak görevine devam etmek istiyorum ”yanıtın verdi.

İki aday ismi tartışıldı

Anlı’nın olumsuz yanıtı üzerine DTP yönetimi yeni isim arayışına girdi. Komisyon’a daha önce adaylık için isimleri önerilen Genel Başkan vekili Nurettin Demirtaş ve Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş isimlerini tartışmaya açıldı. Yapılan görüşme ve tartışmaların ardından Nurettin Demirtaş’ın ismi kesinlik kazandı. Bugün DTP Genel Merkez’inde milletvekillerinin katılımıyla toplanacak, MYK toplantısının ardından Demirtaş’ın genel başkan adayı olduğu resmen ilan edilecek.

Son anda da adaylar çıkabilir

Anlı’nın aday olmak istememesini kamuoyuna yazılı bir açıklama yaparak duyurmasının hemen sonra, DTP Genel merkezi de bir yazılı açıklama yaparak “Eş başkanlık için adaylık süreci doğal olarak kongre gününe kadar devam edecektir. Bu süreçte demokratik bir şeklide işlemektedir. Adaylık sürecinde adı öne çıkan Emine Ayna ve Fırat Anlı olmuştur. Ancak Anlı, yürütülen görüşme ve tartışma neticesinde mevcut görevini sürdürme yönünde bir kararlaşmaya varılmıştır” denildi. Açıklamada kongre salonunda da çeşitli adayların da çıkabileceği vurgulanarak “Tamamen demokratik teamüller çerçevesinde işleyen bu sürecin çarpıtılmasının esefle karşılıyoruz. Partimizin demokratik geleneklerine bağlı kalarak tüm görevlerle ilgili olarak demokratik sürecin devam ettiğini ve dıştan çeşitli saptırmalarla kafa karışıklığına yol açmak isteyen tutumlara karşın, Partimizin kongre süreciyle ilgili herhangi bir sıkıntısının olmadığı” öne sürüldü.

DTP kulislerinde Fırat Anlı’nın aday olmak istememesinin temel nedeni olarak, 2008 Haziran gerçekleşecek olağan kongre, dönemine kadar geçecek dönemin bir geçiş dönemi niteliği taşıması. PKK ‘nın saldırıları nedeni ile sertleşen süreçte, en azında sert bir uslup kullanacak bir kişinin genel başkan olmak beklentisi Anlı’nın bu göreve talep olmama noktasında etkili olduğu ileri sürülüyor. Eski Genel Başkanlardan Tuncer Bakırhan benzeri “sertlik yanlısı bir kişinin genel başkanı olması gerekli” şeklindeki yaygın düşünceler nedeni ile Anlı’nın aday olmak istemediği öne sürülüyor.

“Şahin” aday

Ahmet Türk’ün genel başkanlıktan istifa etmesinin ardından, Genel Başkanlık vekili görevini sürdüren Nurettin Demirtaş sert açıklamaları ile tanınıyor. Demirtaş, 22 Temmuz seçimlerinden hemen sonra “Abdullah Öcalan’ın durumunu meclis gündemine taşıyacağız” açıklaması ile dikkat çekmişti. Demirtaş 9 PKK’lının öldürülmesinin ardında yaptığı açıklamada TSK’yı eleştirerek “9 gencin üzerine 10 kişilik ordu gönderiyorlar. Bundan utanç duymuyorlar” sözleri ile şimşekleri üzerine çekmişti. (Radikal)