DTP'den Diyarbakır'da meşaleli miting çağrısı

DTP'den Diyarbakır'da meşaleli miting çağrısı
DTP'den Diyarbakır'da meşaleli miting çağrısı
DTP Diyarbakır'da düzenleyeceği miting öncesinde meşaleli yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sonrası konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir, barış sürecinde herkesin dışlayıcı dil kullanmaktan sakınması gerektiğini belirtti, "Gelecek nesillere barışı miras bırakmlıyız" dediDTP’nin Diyarbakır’da düzenleyeceği miting öncesinde partinin gençlik yapılanması olan Yurtsever Demoktaki Gençlik Meclisi, Bağlar İlçesi’nden yaklaşık 2 kilometre mesafedeki ‘barış çadırı’nın bulunduğu Sümerpark’a yürüyüş düzenledi.

Ellerinde, ‘İmralı tecritini boğacak, inkarı Zilan çizgisinde TC’nin beyninde patlatacak. Genç tanrıçalarız’, ‘Özgür önderlik, özgür kimlik, özgür özerklik’ yazılı pankartlar taşıyan grup, ‘Geliyor Apocular, Amed uyuma onuruna sahip çık’, ‘Biji Serok Apo’ sloganları attı. Barış çadırının bulunduğu alana gelen göstericiler, burada da sloganlar eşliğinde Kürtçe müziklerle karşıldı. Halay çeken göstericiler, daha sonra sabaha kadar tutulacak olan barış nöbetine katıldı.

‘BARIŞI MİRAS BIRAKMALIYIZ’
Barış nöbetine katılmak amacıyla Sümerpark'ta bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir, yaptığı açıklamada, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nün tüm dünya halklarına kutlu olmasını diledi. Baydemir sözlerine şöyle devam etti:
“Bütün Kürt ve Türk halkının ve dünya halklarının barış günü içtenlikle kutlu olsun. Şu an dışarıdaki heyecandan, coşkudan etkilenmemk gerçekten mümkün değil. Umuyor ve diliyorum ki; 2009'un 1 Eylül’ü, 2009 Dünya Barış Günü ülkemiz açısından, barışa ulaşım çabası açısından bir milattır ve yeni bir sayfa açılmasıdır. 30 yıldır Türküyle, Kürdüyle diğer bütün etnik kimlikleri ile çatışmadan yeteri miktarda hep beraber acı çektik. Artık yeni bir sayfa açmanın vakti gelmiştir. Hatta biraz da geç kalınmıştır. Umuyor ve diliyorum ki; bu rüzgar yerini kalıcı bir barış iklimine bırakır. Bu coşkuyla gelecek nesillere savaşı miras bırakmamamız lazım. Barışı miras bırakmamız lazım. Bunun içinde hepimize düşen görevler vardır. Ben inanıyorum ki; hepimiz görevimizi yetirme çabası içerisinde olursak, barışta kalıcı olur. Barışı inşaa sürecide başarı ile tamamlanmış olur”

‘İNŞAA DİLİ KAPSAYICI OLMALI’
İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın açıklamasının ardından DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün önemli açıklamalar yaptığını söyleyen Baydemir, “Şüphesiz ki; genel başkanlar değerlendirme yaptı. Naçizane temennim, adımız, görevimiz ve sıfatımız ne olursa olsun, barış sürecinin ya da barışı inşaa dili kapsayıcı bir dil olmalıdır. Pozitif bir dil olmalıdır, kucaklayıcı bir dil olmalıdır. Dışlayıcı bir dil kullanmaktan hepimiz sakınmalıyız. Gerçekler üzerinden vicdanları harekete geçirecek bir dili kullanmamız gerekir diye düşünüyorum. Yok sayan hele hele rencide eden bir dili kullanmaktan kesinlikle sakınmalıyız” dedi.(dha)