DTP'den iddia: Polis ev baskınında tecavüze kalkıştı

DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Diyarbakır'da bir eve baskın düzenleyen polisin, evde bulunan bir parti çalışanının giysilerini zorla çıkararak, cinsel taciz ve tecavüz girişiminde bulunduğunu öne sürdü. Olayla ilgili Diyarbakır Valiliği soruşturma başlatıldığını açıkladı.TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Kurtulan, uzun bir süredir kadın hareketi içerisinde aktif çalışmalar yürüten bir kadının, Diyarbakır’da misafir olduğu eve polisin düzenlediği baskın sırasında tacize uğradığını öne sürdü. Kadının İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi’ne başvuruda bulunduğunu belirten Kurtulan, emniyet görevlileri hakkında Valiliğe de suç duyurusunda bulunduğunu anlattı. Kurtulan şöyle konuştu: “Kadın başvurucu, Diyarbakır’da 21 Haziran’da Ofis semtindeki bir yakınının evinden dışarı çıkmak üzereyken, kapıda dört sivil memurla karşılaşır. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden geldiklerini belirtenler, kadına, kendileriyle birlikte içeri girmesini söyler. Başvurucu, kendisine sorulan ev sahibesinin evde olmadığını ifade etmesine rağmen, polislerin güç kullanması ve tehdidi sonucu içeri girmek zorunda kalır. Evde arama gerçekleştiren polisler, hiçbir suç unsuruna rastlamaz.

‘Zorla kıyafetlerini çıkardılar’
Bir süre sonra içlerinden ikisi, başvurucunun üzerindeki giysileri zorla çıkararak tehdit, hakaretler ve küfürler eşliğinde cinsel şiddet ve tecavüz girişiminde bulunur. Bağırarak yardım istediğinde de elleriyle kadının ağzını kapatarak, engellerler ve cinsel saldırıyı sürdürürler. Evde arama gerçekleştirdiğini gösteren herhangi bir kayıt tutulmadan, belge imzalatılmadan polisler, tehdit savurarak evden ayrılır.”
Hükümeti ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ı göreve çağıran Kurtulan, olayla ilgili soruşturma başlatılmasını, cinsel saldırıda bulunduğu ileri sürülen emniyet görevlilerinin, yargı önüne çıkarılmasını istedi.
Polislerin tecavüz etmeye kalkıştığı öne sürülen kadının başvurusu üzerine Diyarbakır Valiliği adı geçen emniyet görevlileri hakkında inceleme başlattı. (Radikal)