DTP'den PKK'ya çağrı: Askerleri bırakın

TPP'li Ahmet Türk, PKK'nın esir askerleri bırakması için her türlü çabayı göstereceklerini söyledi.

ANKARA- DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, PKK’ya, kaçırdığı 8 askeri bırakması çağrısında bulundu. Türk, DTP milletvekilleriyle TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, herkesin çok yakından izlediği bir süreçte, halkın birlik ve beraberliğini, kardeşliğini bozacak bir noktaya gelinmemesini istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ve TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın itidal çağrılarını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Türk, DTP olarak kendilerinin de ilk günden beri parti örgütlerine ve halka itidal çağrısı yaptıklarını ifade etti. DTP Grup Başkanı Türk, şunları söyledi:

"8 asker gencimizin, bugün PKK’nın elinde olduğu konusunda çok somut veriler var. İnsan boyutuyla bu olay bizi çok yakından ilgilendiriyor. Bu çocuklara zarar verilmemesini ve ailelerine teslim edilmesini istiyoruz. Bu talebimizi dile getiriyoruz. Bu gencecik insanlarımıza hiç bir zararın verilmemesini istiyoruz. Bu nedenle DTP olarak, belki onun da ötesinde insan olarak, ortaklaşmayı, birlikte yaşamayı esas alan insanlar olarak, böyle bir süreçte, ortak aklın ortaya çıkması konusunda duyarlılığımıza duyarlılık katmak üzere böyle bir çağrıyı yapıyoruz."

'ÇABA HARCAYACAĞIZ' 

Türk, bir gazetecinin, "Bu çağrınız nereye, onların geri alınması konusunda arabulucu olur musunuz?" sorusu üzerine, o askerlerin ailelerine kavuşmasının kendilerini ilgilendirdiğinden, bu konuda yapabilecekleri rolü yerine getirmek için çaba içerisinde olacaklarını söyledi.

Bugünkü çağrılarının, siyasetin ve mevcut durumun ötesinde, yaşama hakkına, o gençlerin ailelerine kavuşması dileği olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Türk, "Tabiki o koşullar yaratıldığı zaman bu konuda bazı çalışmalar yapılacak" diye konuştu.

Türk, "Bu çağrıyı PKK’ya mı yapıyorsunuz, yoksa kime yapıyorsunuz?" sorusu üzerine "Bu askerler nerede, kimlerin elinde? Elbette ki onlara çağrı yapılacak. Yani biraz dürüstçe konuşmak gerekiyor. Bu sorunuzun pek fazla anlamı yok. PKK’nın elinde olduğu söyleniyor. Biz de bu insanlara zarar verilmemesi için çağrı yapıyoruz. Açık değil mi, çok açık olan bir şey" dedi.

BİRDAL: DAHA ÖNCE DE YAPMIŞTIK

DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da bir süre önce sekiz askerden ikisinin ailesinin kendilerine başvurarak, bulunmaları konusunda yardımcı olmalarını istediklerini söyledi. Bu konunun sadece DTP’nin konusu olmadığını, herkesin konusu olduğunu ifade eden Birdal, bu nedenle TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna başvurarak, konuyu Meclisin gündemine taşımak istediğini söyledi. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu başkanı ve sözcüsünün Cenevre’deki uluslararası bir toplantıda bulunmaları ve ancak hafta başında Pazartesi günü Türkiye'ye geleceklerine dikkat çeken Birdal, "Bu durumun da gecikme olacaktı. Bunun üzerine durumu değerlendirdik böyle bir çağrıyı yapmayı uygun gördük" dedi.

Birdal, 1996 yılında da kaçırılan sekiz askerin teslim alınması için girişimde bulunduklarını anımsattı ve bunun bir güven işi olduğunu söyledi.

1996’da İHD Başkanı olan Akın Birdal, RP Milletvekili Fetullah Erbaş ve o tarihte Mazlum-Der Başkanı olan, AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, kaçırılan sekiz askeri alabilmek için iki kez Kuzey Irak’a gitmişler ve ikincisinde askerleri alarak geri dönmüşlerdi. (Radikal)