DTP'li 98 Belediye Başkanı: Başbakan, Baykal ve Bahçeli 11 gün İmralı'da kalsın

DTP'li 98 belediye başkanı ile il başkanları, Diyarbakır'da parti binası önünde saat 11.00 basın toplantısı yaptı. Konuşmayı yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Başbakan, Baykal ve Bahçeli 11 gün İmralı'da kalsın" dedi. Öte yandan Abdullah Öcalan'a 20 günlük yeni hücre cezası verildiği öne sürüldü.- Hiçbir cezaevinde olmayan insanlık dışı tecrit uygulamaları 11 yıldan bu yana İmralı’da sürdürülmektedir. Yeni düzenle yaşam koşulları ortadan kaldırılmayı hedeflemektedir. Öcalan’ın sağlığı, Türkiye’deki gelişmeleri derinden etkileyecek kilit bir öneme sahiptir.

- Samimiyetle Kürt sorununun çözümünü isteyen aklı başında her otorite bu realiteyi görme durumundadır. Bu nedenle, gerginliğin daha fazla tırmanmaması, ülkenin çatışmalı ortama sürüklenmemesi, kaosa dönüşmemesi için hassasiyetlerin dikkate alınması zorunludur.

- Tam tersine İmralı çözüm için en etkili diyalog kapısı olarak değerlendirilmelidir. Çözüm gerçekten çözüm isteniyorsa, Öcalan’ın barışa katkı sunabileceği koşullar oluşturulmalıdır.

- Biz DTP’li belediye başkanları olarak seçilmiş olduğumuz 100’ün üzerindeki yer için, çağrıda bulunuyoruz. Hükümet ve devletin tüm kurumları bu politikalardan vazgeçilmelidir.

- Sorunun adı kürt sorunudur. Sorunun nedeni kimliğin reddedilmesidir. Çözüm kimliğin anayasada kabul edilmesidir. Kürt halkının siyasi haklarının tanınmasıdır.

- Çözüm 30 yıldır denenmiş tasfiye planlarında değildir, çözüm içtedir. Kürtler barışın inşası sürecinde kararlıdır samimidir. Aynı kararlılığı samimiyeti, buna uygun adımları devletten beklemektedir. 


ÖCALAN'A 20 GÜNLÜK HAPİS CEZASI İDDİASI


İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen Abdullah Öcalan’a 20 günlük yeni hücre cezası verildiği öne sürüldü. 

PKK'ya yakın internet siteleri, Öcalan’ın Çarşamba günü kendisi ile görüşen avukatlara ceza aldığını söylediğini yazdı. Öcalan’ın bu cezayı bir konuşmasından ötürü verildiğini anlatırken, “Konuşmanın tamamını almamışlar. Ben bir tespit yapıyorum, onlar içinden tek bir cümleyi seçiyorlar, ‘sen talimat vermişsin’ diyorlar” dediği belirtildi. 
Öcalan’ın Kürt sorununa TBMM’nin çözüm geliştirmediği takdirde bahar aylarında büyük çatışmalar olacağını söylediği, doğru da değerlendirilmediğini savunduğu ileri sürüldü. Öcalan’ın şöyle dediği iddia edildi:
“Bu cümle eksiktir. Ben ne dediğimi biliyorum. Ben bunu cezaevi idaresine de yazdım. İnfaz Hakimliğine itiraz dilekçesinde de yazdım. Herhalde dikkate alırlar. Ben talimat vermediğimi, tespit yaptığımı belirtiyorum. Benim buradan kimseye talimat verecek durumum yok. Kürtler 2000’lerde olsaydı ‘benim için savaşıyorlar’ diyebilirdim ama şimdi kendileri için savaşıyorlar. Ben onlara (PKK’yı kast ediyor) ‘yapın veya yapmayın’ diyemem. Ne yapıp ne yapmayacaklarına kendileri karar verirler. Benim burada pratik olarak önderlik etmem beklenmemelidir.”