DTP'li Ayna: Kürtçe PKK'yla kabul edildi

DTP'nin Mardin'in Nusaybin ilçesinde düzenlediği miting PKK ve Abdullah Öcalan gösterisine dönüşürken, DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna, "Bugün Kürtçe diye bir dil var deniliyorsa, silahlı ve silahsız bir mücadele sonucundadır" diye konuştu.

MARDİN/HAKKÂRİ - DTP'nin Mardin'in Nusaybin ilçesinde düzenlediği miting PKK ve Abdullah Öcalan gösterisine dönüşürken, DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna, "Bugün Kürtçe diye bir dil var deniliyorsa, silahlı ve silahsız bir mücadele sonucundadır" diye konuştu.
Nusaybin'in Çağ Caddesi'nde içinde DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, kapatılan DEP'in eski miletvekili Selim Sadak ile diğer partililerin bulunduğu otobüs, Nevruz Alanı'ndaki 'Barış ve Kardeşlik' mitingine giderken, arkasında yaklaşık 500 kişilik grup, Abdullah Öcalan'ın posterlerini taşıyarak yürüdü. Polisin arama noktasına gelen grup, üzerlerinin aranmasına izin vermeyince arbede çıktı. Gaz bombası kullanan polise gruptan taş atıldı. Bu sırada DTP Şanlıurfa Milletvekili Mustafa Binici'nin arbede sırasında bir polisi tartakladığı öne sürüldü.
Çıkan arbede ardından alana girenler arandı. Mitingte PKK ve Abdullah Öcalan'ı öven sloganlar atıldı ve 'demokrasi şehitleri' için saygı duruşunda bulundu. Mitingde konuşmasına "Başta Öcalan olmak üzere tüm cezaevlerindekileri selamlıyorum" diye başlayan eski DEP'li Selim Sadak "Barış; Öcalan'ı muhatap almakla olur. Bu şekilde barışa ulaşılır" dedi.
'Sayın Öcalan' dedi
Emine Ayna ise konuşmasında, "Ben bir Kürt kızı olarak, her şey serbest olduğu için mi kendi anadilimi, Kürtçeyi bilmiyorum ve konuşamıyorum" dedi. Abdullah Öcalan için 'Sayın' ifadesini kullanan Ayna, "1984'te PKK kendini ilan etti. Eğer bugün 'Kürtçe diye bir dil var' deniliyorsa, silahlı ve silahsız bir mücadele sonucundadır. Bu gerçeği yadsıyamayız, Bu Türkiye'nin bir gerçeğidir" diye konuştu.
'Sekiz askeri öldüreceklerdi'
Ayna, PKK'dan teslim aldıkları sekiz askerin kurtarılması için bir talep gelmemesini eleştirirken, "Öldürüp bir kenara atacaklardı ve öldürüp attılar, diyeceklerdi" iddiasında bulundu.
Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde ise DTP İlçe Teşkilatı'nda toplanan grup Güngör Caddesi'ne doğru yürürken, polis PKK lehine sloganlar atıldığı gereçesiyle müdahale etti. Taş ve molotofkokteyliyle karşılık veren grup ara sokaklara dağılırken, polis bazı eylemcileri yakalayarak gözaltına aldı.