DTP'li Ayna PKK'lıları alkışlattı

DTP'li Ayna PKK'lıları alkışlattı
DTP'li Ayna PKK'lıları alkışlattı

DTP?li kadınların Tunceli mitingine 3 bin kişi katıldı. FOTOĞRAF: FERİT DEMİR / AA

Tunceli'de DTP?mitinginde, Genel Başkan Yardımcısı Ayna intihar saldırısı yapan PKK'lıyı alkışlattı.?Bir polisin kadınlara küfür ettiği öne sürüldü

TUNCELİ - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle DTP tarafından Tunceli’de organize edilen ‘Namusumuz özgürlüğümüzdür’ mitingine katılan binlerce kadın, PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. DTP Genel Başkan?Yardımcısı Emine Ayna, ölen bazı PKK’lı kadınları alkışlattı.
Diyarbakır, Batman, Elazığ, Bingöl, Şanlıurfa, Erzincan’dan mitinge katılmak için Tunceli’ye gelen binlerce kadın Öcalan lehine slogan atarak ellerindeki pankart ve dövizlerle Cumhuriyet Meydanı’ndan Kışla Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Miting alanına girecek tüm kadınların üzeri polisler tarafından arandı. Kadınların ellerinde taşıdıkları dövizlerin yapıştırıldığı tahta çubuklar polisler tarafından ellerinden alındı. DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, polislerin aldığı çubukların iadesini istedi. Polisin karşı çıkması üzerine kısa süreli tartışmanın ardından kadınlar çubuklarını aldı. Bu sırada polisin arama yaptığı noktaya gelen Halis ile bir polis memuru arasında sert taştışma oldu. DTP İl Başkanı Murat Polat, katıldığı tartışmada, polis memurunun kadınlara küfür ettiğini iddia ederek, “Bu küfürü duydum. Utanmıyor musun? Ne biçim polissin sen?” diyerek polis memurunun üzerine yürüdü. Diğer polislerin araya girmesiyle taraflar sakinleştirildi.
Tunceli’nin DTP’li Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte büyük katliamlar yapıldığını iddia ederek, “Kutsal Dersim topraklarına hoş geldiniz. Kürt ve Ale-vi kadınlar üzerindeki baskılar Dersim isminin değiştirilerek Tunceli isminin verilmesiyle başlamıştır. 1935’te çıkarılan özel bir kanunla Dersim ismi değiştirilmiş ve binlerce insanımız katledilmiştir” dedi. Leyla Zana ise “Dersim’e gelmek benim için bir rüyaydı. Bu rüya şimdi gerçekleşti. Diyarbakır nasıl ki Kürdistan’ın yüreği ve diliyse, Dersim de Kürtlerin aydınlık beyni ve gözüdür” dedi.
DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna da kürsüye çıktığında, öldürülen PKK’lı ‘Beritan’ kod adlı kadın terörist ile 1996 yılında Tunceli’de PKK’nın düzenlediği ilk intihar saldırısını gerçekleştiren ve dokuz askerin şehit olmasına, 33 askerin de yaralanmasına neden olan ‘Zilan’ kod adlı Zeynep Kınıcı’nın adlarını söyleyip, topluluğa alkışlattı. (dha)