DTP'li Baydemir'in konuşmasına inceleme

Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir'in "bu halkın topraklarının adını da kabullenecekler" sözleri için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattıMuharrem KONTAZ/ DİYARBAKIR

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir'in, “Bu halkın dili ve kültürünü kabul edenler bir gün toprakların adını da kabullenecekler” sözlerine ilişkin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün suç duyurusu üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı.
Diyarbakır'da DTP'den 29 Mart’ta yapılacak yeel seçimlerde tek aday adayı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, önceki gün Bağlar Belediyesi Spor Salonu’nda oluşturulan ‘Seçim Platformu’nda yaptığı konuşma ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Baydemir'in, “Bu halkın dilini, kültürünü ve kimliğini kabul etmeyenler, 20 yıldır verilen mücadele sonucu bunu kabul ettiler. Bu mücadele böyle devam ederse yakında bu toprakların da adını kabullenecekler” sözleri deşifre edilerek konuşma metni Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edildi. Savcılığın, konuşma metninde suç unsur bulması halinde Baydemir hakkında, “Ülke bütünlüğünü bozmak ve terör örgütü PKK’nın diliyle konuştuğu” iddiasıyla dava açabileceği belirtildi.
Aynı toplantıda Kürtçe konuşan Divan Başkanı ve seçim komisyonu üyesi Lütfü Dağ'ın yaptığı, “Biz sadece bir iki ili değil, bütün Kürdistan'da belediyeleri istiyoruz” sözleri ile toplantıda çalınan PKK'ya ait ‘Oramar' ve ‘Zap Direnişi' adlı şarkıları da inceleme kapsamına alındı.