DTP'li belediyeden, Basklılarla kültürel proje anlaşması

Diyarbakır'ın merkez Sur Belediye Başkanı DTP'li Abdullah Demirbaş, İspanya'nın Bask Bölgesi Yerel Parlamento Başkanı Xabier Aspuro ile 'kültürel proje ortaklığı protokolü' imzaladı.


Törende Demirbaş; Türkçe, Kürtçe ve Bask diliyle Aspuro’ya teşekkür etti.
Diyarbakır’ın Sur Belediyesi ile İspanya’nın Bask Bölgesi Yerel Parlanmentosu arasındaki ‘kültürel proje ortaklığı protokülü’ Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ın makam odasında imzalandı. Törene Bask Bölgesi Yerel Parlamento Başkanı Xabier Aspuro ve Başkan Yardımcısı Elo Mayo, Sur Belediye Meclisi'nin DTP ve Ak Parti’li üyeleri katıldı. Aspuro, protokolün tek bir projeden oluşmadığını ancak bugün ilk proje için biraraya geldiklerini belirterek, “Güneydoğu’ya ilk kez gelmiyorum. 2006 yılında yine Sur Belediyesi’nin çocuk şenliğine katılmıştık. O günden sonra ikili ilişkilerimiz gelişti. Şimdi kültürel bir projede ortaklık yapmak üzere biraraya geldik” dedi.
Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Bask ve Güneydoğu Bölgesi’nde yaşayan insanların aynı acıları çektiğini ileri sürdü. Demirbaş, “İnsanlarımızın dili ve kültürü baskı altında. Ama her şeyden önce aynı acıları yaşıyan halkların birbirlerinin acılarını anlayacağını düşünüyoruz. Sur Belediyesi sadece İspanya ile değil dünyanın birçok ülkesindeki belediyeler ile diyalog içerisinde. Ortak bir protokol yaptık. Şimdi Bask bölgesiyle Sur arasında ortak bir işbirliği yapacağız. Özel bir nedeni yok” diye konuştu.
Demirbaş, 365 dünya klasiği çocuk hikayelerinin, Kürtçe, Ermenice ve Süryanice olarak basılacağını belirterek, kitapların Sur Bölgesi’nde yaşayan çocuklara dağıtılacağını söyledi.
Bask Bölgesi Parlamento Başkanı Xabier Aspuro, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’a, Bask Bölgesi Parlamentosu’nun cama işlenmiş bir maketi ile parlamento madalyonu hediye etti. Demirbaş da, Xabier Aspuro’ya bir plaket vererek, Türkçe, Kürtçe ve Baskça teşekkür etti. (dha)