DTP'li belediyeler 'çok dil'de ısrarlı

Danıştay'ın 'belediye hizmetlerinde çok dilli belediyecilik kararı' nedeniyle Diyarbakır'ın Sur Beldesi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın başkanlığının...

DİYARBAKIR- Danıştay'ın 'belediye hizmetlerinde çok dilli belediyecilik kararı' nedeniyle Diyarbakır'ın Sur Beldesi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın başkanlığının düşürülmesi ve belediye meclisinin de feshedilmesi kararına tepki gösteren Demokratik Toplum Partisi'nin 54 başkanı ortak bildiri yayımladı.
Dağkapı Meydanı'ndan yürüyüşe geçen belediye başkanları Sur Belediyesi önünde toplanan kalabalık tarafından 'Amed sizinle gurur duyuyor' sloganlarıyla karşılandı. Ortak bildiriyi Türkçe ve Kürtçe okuyan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 'Türkiye'nin resmi dili Türkçeyi değiştirmek' niyetinde olmadıklarını vurguladı. Baydemir, "Kürtçe buraların gerçeğidir. Gerek günlük yaşamımızda gerekse kimi hizmetimizde hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Türkiye'nin zenginliği Kürtçeyi kullanmaya devam edeceğiz. Eğer Kürtçe kullanmak suçsa biz bu suça her gün iştirak ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz" dedi.