DTP'li belediyelere 'yolsuzluk' baskını

DİYARBAKIR - Başsavcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında Diyarbakır’ın da aralarında bulunduğu sekiz ayrı kentte eş zamanlı operasyon düzenleyen polis 35 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında DTP’li belediye yöneticileri de var.
Diyarbakır Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir yolsuzluk soruşturması kapsamında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, dün sabaha karşı başta Diyarbakır olmak üzere İstanbul, İzmir, Adana, Van, Elazığ, Mardin, Mersin’de eş zamanlı operasyonlar düzenledi. 75 ayrı noktaya gerçekleştirilen operasyonlarda Mardin’in Mazıdağ ilçesinin eski Belediye Başkanı DTP’li Nuran Atlı, Diyarbakır Çevre ve Orman Müdürlüğü’nde görevli bir memur, Van Belediye Başkan Danışmanı Sait Kantarcıoğlu, Belediye Temizlik İşleri Müdürü İrfan Kaval, Van Belediyesi İhale Komisyonu üyeleri Süleyman Demirtaş, Bünyamin Kayacan, Mardin’in Kızıltepe ilçesi Belediyesi Muhasebe Müdürü Refik Akay, Su ve Kanalizasyon İşletme Müdürü Tahir Kurtuluş ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve iki yıl önce devredilen Diyar A.Ş.’de çalışanların ve işadamlarının da bulunduğu toplam 35 kişi gözaltına alındı.
Polis, dün Diyarbakır Büşükşehir Belediye Başkanlığı’nda da arama yaptı. Binaya giren polis, bazı evrak ve bilgisayar kayıtlarına el koydu. (dha)