DTP'li Birdal Meclis'te af çağrısı yaptı

Demokratik Toplum Partisi (DTP), Meclis çatısı altında ilk kez genel af çağrısı yaptı. TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanun Tasarısı görüşülürken DTP Diyarbakır...

ANKARA - Demokratik Toplum Partisi (DTP), Meclis çatısı altında ilk kez genel af çağrısı yaptı. TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanun Tasarısı görüşülürken DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, hiçbir annenin ağlamamasını ve acıların artık yaşanmamasını istediklerini belirterek, "Bu da, gerçek bir demokrasiyle ve insan haklarına dayalı bir yeni anayasa, demokratik, sivil bir anayasayla olur" dedi.
AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik'in, "Meclis'e kadar gelmişsin, işte gerçek demokrasi bu!" diyerek laf atması üzerine Birdal, "Bakın, sizi buraya getiren irade neyse, bizi de getiren irade odur" dedi. Birdal, sözlerini şöyle sürdürdü: "23'üncü Dönem, Türkiye'ye yeni bir sayfa açsın. Gelin, namus cinayetleri, taciz, tecavüzler ve yüz kızartıcı suçlar dışında genel bir af çıkaralım, toplumsal barışın ilk adımını atalım. Ben bunu umut ediyorum."