DTP'li Demirtaş: Çürük raporunun sahte olduğunu ben nerden bileyim

Sahte çürük raporu almakla suçlanan Demirtaş, "Muayene edilirsem hasta olup olmadığım hemen anlaşılır" dedi

ANKARA - DTP'nin yeni Genel Başkanı Nurettin Demirtaş askere gitmemek için sahte rapor aldığı şeklindeki haberlere tepki göstererek "Etimesgut Askeri Hastanesi'nde verilen raporun sahte olup olmadığını nerden bileyim"dedi. Demirtaş, 12 yıl cezaevinde kaldığını ve 2004 yılında tahliye olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

"Ben 2004 yılının sonunda cezaevinde çıktım. 12 yıl cezaevinde kaldım. Bu süreçte bir takım rahatsızlıklar oluştu. Ardından başvurlar neticesinde bize bir rapor verildi. Verilen raporun gerçek mi sahte mi olduğunu ben nerden bileyim. Hastane kaydı var mı yok mu bunu ben bilemem. Kayıtları olup olmadığını ben bilemem. Bununla ilgili bir yargı süreci işletiliyor. Bu sürecin böyle bir zaman gelmesi de manidardır."

'YENİDEN MUAYENE OLURUM'

Hasta olup olmadığının tespit etmenin çok kolay olduğunu anlatan Demirtaş "Bunun öğrenilmesi kanıtlaması zor değildir. Bugün bir hastaneye sevk edilirim, muane edilirim, hasta olup olmadığım tespit edilebilir. Zor bir şey değil. Etimesgut Askeri hastanesi tarafından verildi. Rapor burdan alınıp şubeye gönderildi. Askerlik yapmış herkes bunu bilebilir. Kamuoyu vicdanın da bizi mahkum etmek için bir güç var . Ellerinde her şeyi ortaya koyuyorlar. Bu süreç yeni bir andıçlama olayıdır. 1998 yılında bir itirafçıya dayanarak Cengiz Çandar, Mehmet Ali Brandlar andıçlandın. O süreçte yaşanılanların bir benzeri bir andıçlama olayıdır" dedi.

ADALET BAKANI ŞAHİN: İNCELENECEK

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Demirtaş'ın çürük olduğu iddia edilen raporla ilgili olarak "Onları devletimizin ilgili kurumları takip ederler, incelerler. Bu konularla ilgili yasalarımız yönetmeliklerimiz hangi sonuçları bağlamışlarsa bu tür olaylara onları hep birlikte yaşar ve görürüz." karşılığını verdi. Şahin, PKK tarafından kaçırılan 8 askerle ilgili soruya da, "Yargıya intakal etmiş konularda ben konuşmuyorum." dedi. Şahin, askerlerle ilgili sözlerinden dolayı Başbakan Erdoğan'ın tepkisi olduğu yönündeki haberleri ise doğrulamadı. (Radikal)