DTP'li Geylani: TSK, Şemdinli'de bir köyü bombaladı

DTP'li Hamit Geylani Şemdinli'nin Derik Köyü'nün iki helikopter tarafından bombalandığını ileri sürdü. Olayda bir kız çocuğunun yaralandığını belirten Geylani "Yetkililer köylülerden özür dilemiş" dediANKARA - DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Şemdinli’nin Derik Köyü’nün bombalandığını öne sürdü. Olayda Şehriban Duyan isimli bir kızın yaralandığını belirten Geylani, “İlçe kaymakamı ve alay komutanı köylülere aslında Goste köyünü bombalamak istediklerini ancak yanlışlıkla Derik köyünü vurdukları’nı belirterek ‘özür dileriz’ demişlerdir“ diye konuştu. Geylani, “Bir taraftan Kürtleri bombalayacaksın bir taraftan ‘Kürtçe televizyon açtım’ diyeceksin. Saddam Hüseyin de radyo ve televizyonlardaki Kürtçe şarkılar ve halaylar eşliğinde havadan Halepçe’de kimyasal soykırım yaptı’ dedi.
Geylani, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in havadan ve karadan Gazze’ye yönelik son saldırılarının Ortadoğu’yu yeniden kaosa sürüklediğini belirterek, İsrail’i kınadıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan’ın saldırıların durdurulması için bölge ülkelerine yaptığı barış gezilerinin inandırıcı olmadığını savunan Geylani şöyle konuştu:
“Sayın Başbakan Erdoğan, bölge savaşının barış elçiliğine soyunurken, aynı zaman dilimi içinde, 3 Ocak 2009 tarihinde Türk Kobra savaş helikopterleri, Şemdinli’nin Derik köyünü bombaladılar. Köyün asimile adı Mordağ’dır. Olayı yaşayan görgü tanığı köylülerden aldığımız bilgilere göre, 3 Ocak 2009 tarihinde 2 adet Kobra helikopteri, saat 15.00 civarında alçak uçuşla ve hedef gözeterek, uzun süreli ve 700-800 atışla köyü bombalamışlar. Tarama sonucu, 16 yaşındaki Şehriban Duyan adındaki kız şarapnel parçalarıyla yaralanmıştır. Ayrıca 20 civarında ev isabet almış, 7-8 ev ağır hasara uğramış, 3-4 ev de oturulamaz durumdadır.”


-“KÖYLÜLERE 'YANLIŞLIKLA VURDUK, ÖZÜR DİLERİZ' DEMİŞLERDİR"

Olayın ardından İlçe Kaymakamı ve Alay Komutanı’nın köye geldiğini ve köylülere “aslında helikopterlerin Goste köyünü bombalamak istediğini ancak bir hata sonucu Derik köyünün vurulduğu’nu söyleyerek özür dilediklerini kaydeden Geylani, Goste köyünün ise çok daha önce yakılıp yıkıldığını ve şu anda harabe durumda olduğunu belirtti. Geylani şunları söyledi:
“Giden heyet köydeki çocuklara şeker ve sakız dağıtmak istemiş ancak köylüler tepkilerini poşetleri yere dökerek göstermişlerdir. Hatta kendilerine demişler ki; “Peki hiç yanlışlıkla Karadeniz’de ya da Batı’daki herhangi bir köyü bombaladınız mı? Yanlışlıkla hep bizi mi öldüreceksiniz?” Tüm bu tepkilerden sonra yaralı Şehriban Duyan’ı başka bir askeri helikopterle Hakkari’ye kaldırmışlar. Kendisi şu an Hakkari Askeri Hastanesi’nde yatmaktadır. Mülki ve askeri erkan vatandaştan özür dilemiş. ‘Komşu köyünüzü bombalayacaktık, yanlışlıkla sizi bombaladık. Pardon kusura bakmayın’ anlayışı karşısında özrü kabahatinden büyük diye buna denir.


-“SADDAM DA KÜRTÇE ŞARKILAR VE HALAYLAR EŞLİĞİNDE HALEPÇE’DE SOYKIRIM YAPTI”


Geylani, bir taraftan bombardıman yapıldığını bir taraftan ise “Kürtçe televizyon açtık” denildiğini savunarak “Saddam Hüseyin de radyo ve televizyonlardaki Kürtçe şarkılar ve halaylar eşliğinde havadan Halepçe’de kimyasal soykırım yaptı. TRT Şeş’te şaşı programlarla Kürtçe şarkılar ve govend eşliğinde, 30 yıla yakındır coğrafyasını havadan ve karadan topa tutan sistem, şimdi de Şemdinli’nin Derik köyünü bombalamıştır. Başbakan’ın bir yazar için kullandığı sözcükle; sevsinler seni ve TRT Şeş’ini Sayın Başbakan, bu ne yaman çelişki” dedi. Şemdinli’deki bombalama olayını kınadıklarını ifade eden Geylani, Cumhuriyet Savcıları’nın olayla ilgili yasal takip başlatmalarını istedi. (anka)