DTP'li Kaplan: Başbuğ'dan bunun özrünü bekliyorum

DTP'li Kaplan: Başbuğ'dan bunun özrünü bekliyorum
DTP'li Kaplan: Başbuğ'dan bunun özrünü bekliyorum
Cizre'de garnizona alınmayan milletvekili tepkili


Ebubekir KARATOPRAK

ŞIRNAK -  DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, dün Cizre’de protokolün Tank Taburu’nda yaptığı bayramlaşmaya alınmamasına sert tepki gösterip, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a seslendi. Kaplan, “Bunun özrünü bekliyorum. Sayın Genelkurmay Başkanı ya çıkacaksın ‘Bu benim emrimdir’ diyeceksin, ya yanlış diyeceksin. Demezsen, pazartesi günü ben Meclis'teyim. Bunun peşini bırakmayacağım” dedi.
Bugün de Şırnaklılarla bayramlaşan Hasip Kaplan yaptığı konuşmada, şunları söyledi:
“Barışın, kardeşliğin, özgürlüğün ve demokrasinin çok kolay olmadığını biliyoruz. Ağız tadında bayramları kutlayabilmek için biliyorum hepinizin yüreğinde, dağlardan çocuklarınız inmedikçe, cezaevinden çocuklarınız çıkmadıkça, baskılar sonucu Avrupa’ya iltica etmiş yüz binlerce, milyonlarca kardeşlerimiz dönmedikçe, kendi akrabalarınız, ki yüzde 80 Şırnaklı kardeşleriniz Mahmur’dan dönmedikçe siz hep yüreğinizde bayramları eksik kutlayacaksınız.”‘İÇİNİZDEKİ PİSLİKLERİ TEMİZLEYİN’Kendisinin ayrımcılık yapmadığını, kaymakama, emniyete, hakimine, savcısına, garnizonuna kadar gittiğini belirten Hasip Kaplan dün Cizre’de Tank Taburu’ndaki bayramlaşmaya alınmamasını gündeme getirdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a seslenen Kaplan, şunları söyledi:
“Garnizon’un kapısını bize kapatanlara buradan sesleniyorum. Genelkurmay Başkanı’na Şırnak’tan sesleniyorum. Siz bayramlarda Kasrik’te kolonya şeker dağıtıyorsunuz. Peki bu güzel de bu halkın temsilcisi olan ve Meclis’te Türkiye’yi temsil eden birini Garnizon Komutanlığı kapısında tutmak ne demektir? Siz mi tutuyorsunuz yoksa içinizdeki Ergenekoncu çeteler halen temizlenemedi mi? Temizlenmediyse içinizdeki pislikleri temizleyin. Bu halkın herkesle barışık olduğunu da biz size gösterelim. Bir yerde selam, bir yerde böyle bir tavır. Bunu bu halk kabul etmez. Bu bayramda bu olmaz. Müslüman Müslüman’a değil, düşman düşmana bunu yapmaz. Bizim geleneğimizde bu çok ayıptır, çirkindir, dışlayıcıdır. Bunu eğer bir İngiliz sömürgeci, bir Rus komutan yapsaydı anlardık ama, bir Türk Komutanın bunu yapmasını sindiremeyiz. Bunun özrünü bekliyorum. Sayın Genelkurmay Başkanı ya çıkacaksın ‘Bu benim emrimdir’ diyeceksin, ya yanlış diyeceksin. Demesen, pazartesi günü ben Meclis'teyim. Bunun peşini bırakmayacağım.”‘TÜRKLER, BİZİM TOPRAKLARIMIZDA EZİYET GÖRMEZ’Hasip Kaplan, konuşmasında Şırnak halkından beklentilerini de şöyle sıraladı: “Şırnak’ta görev yapan polisi, doktoru, öğretmeni, başçavuşu kardeşlerinizle ilişkileri geliştirin. Kardeşliğinizi geliştirin ki, bu kardeşlerimiz batıya gittiklerinde nasıl bir kardeşlik, nasıl bir birlik beraberlik istediğimizi görsünler. Burada bir tek Türk, Türk olduğu için bizim topraklarımızda asla eziyet görmeyecektir. Kürk halkı onurludur. Bin yıldır birlikte yaşadığı Türk kardeşine yapılan eziyeti kendisine yapılmış kabul eder. Sayın Erdoğan, Sayın Baykal, Sayın Bahçeli, ben Şırnak milletvekili olarak böyle söylüyorum. Siz de çıkıp kürsüde ‘benim Kürt kardeşime yapılan Türk halkıma yapılmıştır’ diyip benim gibi cesaretle tavır koyabilecek misiniz?” (dha)