DTP'li Sakık: PKK'ya silah bıraktırırız

DTP MYK üyesi Sırrı Sakık, 'Sayın Öcalan' davaları için yargıçlara kızarken, generallerin yeni darbe hazırlığında olduğunu savundu.

EDİRNE - DTP MYK üyesi Sırrı Sakık, 'Sayın Öcalan' davaları için yargıçlara kızarken, generallerin yeni darbe hazırlığında olduğunu savundu.
DTP Edirne 1. Olağan Kongresi'ne katılan Sakık, Kürtlerin Türkiye'nin siyahları olduğunu savunurken Genel Başkanları Ahmet Türk hakkında 'Sayın Öcalan' dediği için dava açılmasını eleştirdi. Sakık, "Genel başkanımın kime nasıl hitap edeceğine, sayın yargıçlar nasıl karar verebilir? Sizden mi talimat alması lazım kime nasıl hitap edeceğini?" dedi.
Darbe uyarısında da bulunan Sakık şöyle devam etti: "2007'de bakıyoruz, generallerin yine ihtilalle ilgili provaları var. Demokrasiyi askıya almak isteyen generaller, sizler neden kahramansınız, bizler niye hainiz? DTP sayesinde bir ateşkes anlaşması var. Bu neden sizi rahatsız ediyor, Kürtler devlet değil eşit hak istiyor. Birbirimize kenetlenirsek, birbirimize eşit haklar verirsek, bir arada bir pakt oluşturabilirsek, biz PKK'yi de silahsızlaştırırız, onları hayata dahil ederiz."