DTP'li Tuğluk'a hapis cezası

DTP'li Tuğluk'a hapis cezası
DTP'li Tuğluk'a hapis cezası

DTPDiyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, dava konusu konuşmasında ?Öcalan?a terörist dersek halkın karşısına çıkamayız? demişti. FOTOĞRAF: AP

Aysel Tuğluk, Meclis'e girmeden önce bir konuşmasında 'PKK?amacı doğrultusunda hareket ettiği' için bir buçuk yıl ceza aldı. Tuğluk'u hapisten dokunulmazlığı koruyacak
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, üç yıl önce yaptığı konuşmayla, ‘PKK örgütünün amacı doğrultusunda hareket ettiği’ gerekçesiyle bir buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Tuğluk’un pişman olmadığı gözlendiği için cezada indirime gitmedi.
Aysel Tuğluk, DTP’nin 16 Mayıs 2006 günü Batman il kongresinde yaptığı konuşmada, “Sayın Başbakan diyor ki, ‘PKK’yı terörist ilan edin sizinle görüşelim.’ Biz PKK’yı terörist ilan etsek de bu sorun çözülmez. Sizin terörist olarak nitelendirdiğiniz insanlar kimine göre kahramandırlar. Bizim barış talebimize karşın sınıra askerler yığıldı. Abdullah Öcalan’a ‘terörist’ dersek halkın karşısına çıkamayız. Kürt halkı tercihini demokratik mücadele ile ortaya koydu. Ama bir halka kendi dilini bile özgürce geliştirme hakkı tanımazsanız bu politikanız şiddete zemin sunar” dedi. Bu sözler nedeniyle Diyarbakır’daki 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde Tuğluk hakkında dava açıldı. Ancak yargılama, sanığın milletvekili seçilmesi üzerine durduruldu. Mahkemenin ‘milletvekili dokunulmazlığını’ göz önüne alarak verdiği yargılamanın durdurulmasına ilişkin kararı ise daha sonra Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nce bozuldu.
Yargıtay, bozma kararında, Anayasa’nın 14’üncü maddesine de atıfta bulunarak, ‘Yasama dokunulmazlığının sınırlandırıldığını, sanığın  milletvekili seçilmiş olsa bile suça konu yargılamanın terör suçu kapsamında kaldığından devam etmesi gerektiğini’ bildirdi.
Bunun üzerine devam eden yargılamada, dün karar açıklandı. Mahkeme, Aysel Tuğluk’un Terörle Mücadele Yasası’nın 7 -2 maddesi uyarınca suçu işlediğini bildirdi. Mahkeme, ‘suçun işleniş biçimi, işlendiği zaman, meydana gelen zararın ağırlığı’ failin kastındaki yoğunluk’ göz önüne alınarak Aysel Tuğluk’u mahkûm ederken, takdir hakkını kullanarak cezada, ileride tekrar suç işlemeyeceği konusunda olumlu kanaat oluşmaması ve pişmanlığının gözlenmemiş olması nedeniyle lehine hiçbir hüküm uygulanmasına yer olmadığına karar verdi. 

‘Ceza infaz edilemez’
 Tuğluk’un avukatlarından Sabahattin Acar, kararı şöyle yorumladı: “Müvekkilimiz milletvekili olduğu için dokunulmazlığı var. Bu nedenle  ceza infaz edilemez. Ancak, milletvekilliğinin düşmesi halinde ve Yargıtay’ın verilen bu hükmü onaması halinde müvekkilimiz cezasını yatar. Ancak henüz hukuksal süreç tamamlanmış değil. Temyize gideceğiz.”